Bill Gates shpjegon pse është pronari më i madh i tokave bujqësore në Amerikë - Business Magazine Albania

Bill Gates shpjegon pse është pronari më i madh i tokave bujqësore në Amerikë

Bashkëthemeluesi dhe filantropi i Microsoft Bill Gates iu përgjigj pyetjes se përse ai është pronari më i madh privat i tokave bujqësore në Amerikë.

Gjatë një seance Ask Me Anything (AMA) në Reddit këtë fundjavë për lançimin e librit të tij të ri “How to Avoid a Climate Disaster”, miliarderi iu përgjigj pyetjeve të ndryshme.

Sipas faqes AGFunder News, një ndjekës e pyeti: “Hej, Bill! Pse po blen kaq shumë tokë bujqësore? Për të cilën Gates u përgjigj se shkenca e farës dhe zhvillimi i biokarburanteve janë drejtuesit kryesorë të blerjeve.

Lexo: Europa thyen rekord me rritjen e emetimit të obligacioneve qeveritare

“Grupi im i investitorëve e mori këtë vendim. Nuk të ka bëjë me motin”,- shkroi ai.

Në fillim të vitit, biznesmeni dhe gruaja e tij u emëruan nga The Land Report si pronarët kryesorë privatë të tokës bujqësore amerikane sipas zonës, me 242,000 hektarë në 19 shtete. Midis tyre, shtetet me shumicën e pronave të tokës janë Luiziana (69,071 hektarë), Arkansas (47,927 hektarë) dhe Arizona (25,750 hektarë).

Është hera e parë që Gates komenton publikisht për blerjet e tokave të bëra nga subjekte të shoqëruara me të dhe gruan e tij Melinda.

 

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0