Bill Gates shpjegon pse është pronari më i madh i tokave bujqësore në Amerikë - Business Magazine Albania

Bill Gates shpjegon pse është pronari më i madh i tokave bujqësore në Amerikë

Bashkëthemeluesi dhe filantropi i Microsoft Bill Gates iu përgjigj pyetjes se përse ai është pronari më i madh privat i tokave bujqësore në Amerikë.

Gjatë një seance Ask Me Anything (AMA) në Reddit këtë fundjavë për lançimin e librit të tij të ri “How to Avoid a Climate Disaster”, miliarderi iu përgjigj pyetjeve të ndryshme.

Sipas faqes AGFunder News, një ndjekës e pyeti: “Hej, Bill! Pse po blen kaq shumë tokë bujqësore? Për të cilën Gates u përgjigj se shkenca e farës dhe zhvillimi i biokarburanteve janë drejtuesit kryesorë të blerjeve.

Lexo: Europa thyen rekord me rritjen e emetimit të obligacioneve qeveritare

“Grupi im i investitorëve e mori këtë vendim. Nuk të ka bëjë me motin”,- shkroi ai.

Në fillim të vitit, biznesmeni dhe gruaja e tij u emëruan nga The Land Report si pronarët kryesorë privatë të tokës bujqësore amerikane sipas zonës, me 242,000 hektarë në 19 shtete. Midis tyre, shtetet me shumicën e pronave të tokës janë Luiziana (69,071 hektarë), Arkansas (47,927 hektarë) dhe Arizona (25,750 hektarë).

Është hera e parë që Gates komenton publikisht për blerjet e tokave të bëra nga subjekte të shoqëruara me të dhe gruan e tij Melinda.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0