Bill Gates largohet nga bordi i Microsoft

Bill Gates largohet nga bordi i Microsoft


Bashkëthemeluesi i Microsoft, Bill Gates, gjatë një konference për shtyp, njoftoi se do të tërhiqet nga bordi drejtues i kompanisë Microsoft dhe Berkshire Hathaway, për t’iu përkushtuar më tepër aktiviteteve filantropike.

“Ka qenë një nder dhe privilegj i jashtëzakonshëm për mua të punoj me të dhe të mësoj nga Billi ndër vite”, tha CEO i Mirosoft, Satya Nadella, në një deklaratë të shkruar.” Microsoft do të vazhdojë të përfitojë nga pasioni dhe këshillimi teknik i vazhdueshëm i Billit për të drejtuar produktet dhe shërbimet tona përpara . Unë jam mirënjohës për miqësinë e Billit dhe mezi pres që të vazhdojmë të punojmë së bashku me të, për të realizuar misionin tonë për të fuqizuar çdo person dhe çdo organizatë në planet për të arritur më shumë “.

Gates do të vazhdojë të shërbejë si këshilltar i teknologjisë për Nadella dhe drejtuesit e tjerë të Microsoft, tha kompania.

 Berkshire Hathaway tha se ish-CEO i American Express, Kenneth Chenault, do të zëvendësonte Gates, i cili ka shërbyer në bordin e Berkshire që nga viti 2004. Chenault njëkohësisht po largohet nga bordi i drejtorëve të Facebook, konfirmoi ndërmarrja. 68-vjeçari ka shërbyer në bordin e Facebook që nga viti 2018, pas daljes në pension të tij si drejtor i përgjithshëm dhe CEO i AMEX.

Në një deklaratë të shkruar, të postuar në faqen e tij në Facebook, Chenault tha se shërbimi në bordin e Berkshire Hathaway dhe bashkëpunimi i ngushtë me mikun e tij, Drejtorin e Përgjithshëm të Berkshire, Warren Buffett, është “një mundësi që të vjen një herë në jetë”. “Unë gjithashtu besoj se qeverisja e mirë korporative përfshin kufizimin e numrit të angazhimeve të bordit për çdo drejtor,” tha Chenault.

Lexoni: Fondacioni Gates, Mastercard dhe Wellcome bashkohen për të krijuar ilaçet ndaj koronavirusit

Me një pasuri neto prej mbi 100 miliardë dollarë, Gates është personi i dytë më i pasur në botë pas Jeff Bezos të Amazon, sipas Indeksit të Bloomberg Billionaire. Ai ka punuar në nismat globale të shëndetit, zhvillimit industrial dhe arsimit përmes fondacionit Bill dhe Melinda Gates, që nga kalimi i detyrave të përditshme të Microsoft në 2008. Roli i Gates si kryetar i bordit të Microsoft përfundoi në vitin 2014. Ai planifikon të bëjë më shumë punë për të zgjidhur ndryshimet e klimës, sipas kompanisë.

CNN

 

 

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0