Bill Gates Dhe Andrew Cuomo E Përshkruajnë Pandeminë Covid-19 Me Një Fjalë Të Vetme

Të zgjedhësh fjalët e duhura është një moment thelbësor për të kuptuar qëllimin tuaj. Bill Gates dhe Guvernatori i New York Andrew Cuomo i zgjedhin me kujdes fjalët e tyre.

Të dy udhëheqësit arritën në të njëjtën analogji këtë javë për të përshkruar se ku jemi në rrjedhën e pandemisë Covid-19.

Kur historianët shkruajnë libër mbi pandeminë, ajo që kemi parë deri më tani është vetëm një pjesë e një historie me tre akte. Kjo është ajo që Bill Gates tha në një ese për numrin e së enjtes të The Economist. Gates tha se “analogjia më e mirë” është një fjalim që Winston Churchill mbajti më 10 nëntor të 1942. Lufta e Dytë Botërore ishte larg nga mbarimi, por Britania dhe aleatët e saj kishin fituar mbi forcat naziste.

Churchill tha: “Ky nuk është fundi. Nuk është as fillimi i fundit. Por është, ndoshta, fundi i fillimit.”

Më 11 Prill, kur numri i shtrimeve në spital nga Covid-19 në New York dukej se kishte arritur kulmin, Guvernatori Andrew Cuomo përsëriti të njëjtën linjë nga fjalimi i Churchill. “Winston Churchill është heroi im,” shtoi Cuomo.

Sipas Cuomo, Churchill përdorte gjuhë “precize” për t’u shprehur. Pra, nga miliona fjalë që Churchill shkroi gjatë jetës së tij, pse “fundi i fillimit” i reziston kohës?

Epo, Churchill dinte të kthente një frazë dhe një nga teknikat e tij retorike të preferuara ishte “chiasmus”. Chiasmus thjesht do të thotë kthim prapa i renditjes së fjalëve në dy fraza paralele.

Teknika është një prej linjave më të paharrueshme të shekullit XX: “Mos pyet se çfarë mund të bëjë vendi yt për ty, pyet se çfarë mund të bësh për vendin tënd”. John F. Kennedy dhe shkruesi i tij i fjalimeve, Ted Sorensen, dinin se si të krijonin një linjë për ndikim maksimal.

Chiasmus nuk është e lehtë dhe nuk është e nevojshme të gjesh një për çdo prezantim. Zgjidhni fjalët me saktësi. Fjalët e duhura i bëjnë idetë të qëndrojnë.

Gates dhe Cuomo gjetën një vlerësim specifik për të kuptuar pikëpamjet e tyre. Gjeni fjalët e sakta që funksionojnë.

“Ky nuk është fundi. Nuk është as fillimi i fundit. Por është, ndoshta, fundi i fillimit.”-  COVID-19

INC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale