Biletat, qytetaret: Janë shume shtrenjte - Business Magazine Albania

Biletat, qytetaret: Janë shume shtrenjte


Qytetaret ankohen se çmimet e biletave per transportin ajror jane te larta, ndersa sherbimi mbetet problematik.

“Shume shtrenjte. Kam ardhur nga Londra me 500 paund. Me 500 paund shkon ne Amerike”, thote nje prej tyre.

“Ka momente qe çmimet i reklamojne ndryshe, por kur shkon te paguash çmimi del dyfish. Jane shume me shtrenjte, nderkohe qe sherbimi eshte skandaloz”, shprehet nje tjeter.

Por autoritetet thone se sipas llogarive te tyre, çmimet jane ulur ndjeshem krahasuar me nje vit me pare. “Aktualisht me shifra dhe vlera tarifat ne tregun ajror kane rene nga 20 ne 30 per qind krahasuar me vitet e kaluara. Kjo rezulton nga statistikat”, deklaron Feliks Baci, drejtor i Aviacionit Civil.

Sipas kreut te Aviacionit Civil, ky eshte rezultat i nje sere masash qe jane ndermarre muajt e fundit, ku me kryesorja eshte liberalizimi i tregut.

“Ne kemi liberalizuar fluturimet, si per shembull itinerari nga Frankfurti ne Tirane behet me nje linje fluturimi te nje vendi te trete, siç eshte Sllovenia. Renia e çmimeve nuk mund te ndodhe ne nje dite. Politika eshte qe ne t’i pershtatemi tregut me norma dhe rregulla, pa e shqyer tregun. Te mos lejojme qe sot te hyjne operatore me tarifa te uleta, neser te falimentojne dhe te lene qytetarin ne aeroport”, thote Baci.

Nje dite me pare, agjencite e udhetimeve shprehen shqetesimin se Shqiperia eshte vendi me çmimet me te shtrenjta ne rajon per transportin ajror, duke i detyruar ato qe grupet e turisteve t’i orientojne drejt aeroporteve te vendeve fqinje.

Top Channel

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0