Bezos kundërshton Biden për çmimet e naftës: Nuk i kupton mekanizmat e tregut - Business Magazine Albania

Bezos kundërshton Biden për çmimet e naftës: Nuk i kupton mekanizmat e tregut

Themeluesi i Amazon, Jeff Bezos ka kritikuar presidentin Joe Biden për thirrjen ndaj kompanive të naftës që të ulin çmimet e larta të benzinës, duke bërë që Shtëpia e Bardhë të dalë në mbrojtje të liderit amerikan të dielën.

“Mesazhi im për kompanitë që drejtojnë stacionet e karburantit dhe vendosin çmimet në pompë është i thjeshtë: kjo është një kohë lufte dhe rreziku global”, shkroi Biden të shtunën në Twitter.

“Ulni çmimin që po vendosni në pompë për të pasqyruar koston që po paguani për produktin. Dhe bëjeni tani,” shtoi Biden.

Bezos tha se qëndrimet e Bidenit përbëjnë “ose një keqdrejtim të drejtpërdrejtë ose një keqkuptim të thellë të dinamikës bazë të tregut”.

“Oh. Inflacioni është një problem shumë i rëndësishëm për Shtëpinë e Bardhë për të vazhduar të bëjë deklarata të tilla,” shkroi miliarderi amerikan të shtunën.

Lexo edhe: Si u shpëtojnë taksave njerëzit e pasur?

Çmimet e benzinës në pompë janë bërë një simbol i rritjeve më të gjera të çmimeve në Shtetet e Bashkuara dhe ato janë duke ulur vlerësimin e miratimit të Biden përpara zgjedhjeve legjislative në nëntor.

Biden ka sulmuar rregullisht kompanitë e naftës, duke thënë se atyre u interesojnë vetëm fitimet dhe jo mirëqenia e konsumatorit mesatar.

Kompanitë thonë nga ana e tyre se kanë rritur prodhimin në përpjekje për të zbutur çmimet, por se këto janë vendosur në tregun botëror dhe janë subjekt i dinamikave që nuk janë nën kontrollin e gjigantëve të naftës amerikane.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0