Beyonce kërkon që të lëmë punën. Kënga e re i përshtatet kulturës së dorëheqjeve masive - Business Magazine Albania

Beyonce kërkon që të lëmë punën. Kënga e re i përshtatet kulturës së dorëheqjeve masive

beyonce kerkon qe te leme punen

Kënga e re e këngëtares Beyonce, “Break My Soul” prek gjendjen e keqe të punëtorëve që ka ndihmuar një numër rekord amerikanësh që të lënë punën e tyre. Është kënga e parë nga albumi i saj i shtatë, Renaissance, që do të publikohet më 29 Korrik.

Oda e Beyonce për të lënë punën tuaj është referenca më e fundit kulturore për trendin e dorëheqjeve masive që filloi në pranverën e vitit 2021, rreth kohës kur ekonomia e SHBA po rihapej më gjerësisht pas qetësimit në epokën pas pandemisë.

Që atëherë, amerikanët kanë përdorur faqen e mediave sociale TikTok për të lënë punët e tyre publikisht, në të ashtuquajturat “Quit-Toks”. Në një forum popullor Reddit, përdoruesit kanë ndarë histori për dorëheqjen dhe mesazhet me tekst të dorëheqjes për shefat.

“Ka qenë interesante shkalla në të cilën fenomeni ka depërtuar në kulturën e ditëve të sotme,” tha Nick Bunker, një ekonomist në vendin e punës Indeed, për fenomenin e dorëheqjeve masive.

Kënga e Beyonce “është shembull i një ndërgjegjësimi më të gjerë publik ose diskutimi rreth njerëzve që lënë punën e tyre, gjë që reflekton atë që po ndodh në tregun e punës dhe në shoqëri”, tha Bunker.

 “Beyonce dëshiron që ne të lëmë punën.”

“Break My Soul” u rendit në vendin e parë në listën e 100 këngëve më të mira të iTunes të martën, sipas PopVortex.

Në vargun e parë të këngës, Queen Bey kundërshton djegien e punonjësve për shkak të një ritmi në shtëpi:

“Dhe unë sapo lashë punën / Do të gjej një makinë të re / Dreqin ata më shfrytëzojnë kaq shumë / Puno deri në nëntë / Më pas pesë e kaluar / Dhe më punojnë nervat / Kjo është arsyeja pse nuk mund të fle natën.”

Menjëherë pas kësaj, Beyonce përdor një mostër vokale nga kënga e Big Freedia 2014 “Explode” për të përsëritur këtë temë:

“Çlironi zemërimin, çlirojeni mendjen / Lironi punën, lironi kohën / Lironi tregtinë, lironi stresin / Lironi dashurinë, harroni pjesën tjetër.”

Lexo edhe: Ndaloni së bëri këto 10 zakone nëse doni të jeni të lumtur

Shumë fansa bënë aludime për fenomenin e dorëheqjes masive në rrjetet sociale të martën. “Një orë në ditë pune dhe e kuptoj pse Beyonce më tha të lija punën time”, shkroi një përdorues në Twitter. “Beyonce më thotë të lë punën time me kohë të plotë dhe të bëhem transmetuese me kohë të plotë dhe më pëlqen… mund ta bëj… “ një tjetër postoi në Twitter.

Fiverr, e cila ofron shërbime për përkthyes të pavarur, e përdori këngën si një platformë për marketing, duke postuar në Twitter: “Beyonce dëshiron që ne të lëmë punën tonë dhe të bëjmë jetesën sipas kushteve tona. E dëgjuat pra!”

Pagat vazhdojnë të nxisin fenomenin e dorëheqjeve masive

Më shumë se 47 milionë njerëz u larguan vullnetarisht nga puna vitin e kaluar, një rekord i të gjitha kohërave, sipas Departamentit të Punës të SHBA.

Ritmi i zjarrtë vazhdoi në vitin 2022. Më shumë se 4.4 milionë njerëz e lanë punën në mars, një rekord mujor; Një numër i ngjashëm e bëri këtë në prill, muaji i fundit për të cilin të dhënat federale janë të disponueshme.

Anthony Klotz, profesor i asociuar i Shkollës së Menaxhimit të Kolegjit Universitar në Londër, i cili shpiku pseudonimin e trendit kur jepte mësim në Universitetin A&M të Teksasit, kohët e fundit përmendi djegien e përhapur midis punëtorëve si një nga katër faktorët e lidhur me pandeminë që nxisin nivele të larta të lënies së duhanit.

Më shumë kohë në shtëpi u dha punëtorëve një mundësi për të rivlerësuar prioritetet dhe vlerat e tyre dhe punonjësit hezitojnë të heqin dorë nga puna në distancë.

Lexo edhe: 14 mësime parash që mund të mësoni nga Beyonce

“Hulumtimet tregojnë vazhdimisht se njerëzit largohen jo sepse punët e tyre nuk paguhen mjaftueshëm, por sepse punët e tyre nuk janë kuptimplote apo përmbushëse sa duhet”, sipas një raporti të fundit nga Korn Ferry, një firmë konsulence organizative globale.

Paga duket se luan një rol për shumë punëtorë – dhe disa ekonomistë mendojnë se është një motivues kryesor.

Pagat për orë u rritën me 6.1% në maj në krahasim me një vit më parë, rritja më e madhe vjetore në të paktën 25 vjet, sipas Bankës së Rezervës Federale të Atlantës.

Dinamika rezulton nga nivelet rekord të kërkesës për punëtorë, gjë që i ka shtyrë bizneset të konkurrojnë për talentet e pakta duke rritur pagat, veçanërisht në industri të caktuara si koha e lirë dhe mikpritja (bare, restorante, hotele) dhe shitja me pakicë.

Hapjet e vendeve të punës janë afër niveleve më të larta të të gjitha kohërave; Punëtorët kanë përfituar nga kjo disponueshmëri për të lënë rolet e tyre aktuale dhe për të marrë punë të reja, me pagesë më të lartë, tha Bunker.

“Historia gjithëpërfshirëse e dy viteve të fundit është më shumë [një] e punëtorëve që gjejnë më shumë mundësi dhe i shfrytëzojnë ato sesa për shkak të djegies dhe braktisjes së punës në përgjithësi,” tha Bunker.

Në të kaluarën, punëtorët e djegur mund të mos kenë ndjerë se kishin fuqinë të linin një punë dhe të gjenin me lehtësi një të re, shtoi ai.

Paga e ulët dhe mungesa e mundësive për avancim janë të lidhura si motivet kryesore për punëtorët për të lënë punën në vitin 2021, e ndjekur nga ndjenja e mosrespektimit në punë, sipas Pew Research Center.

Si mund të ndikojë tek dorëheqjet një treg i ftohtë i punës

Cilado qoftë arsyeja, vala e dorëheqjeve duket se po ushqen stresin dhe pakënaqësinë midis anëtarëve të mbetur të stafit – gjë që, nga ana tjetër, mund të kontribuojë në më shumë dorëheqje, veçanërisht nëse kushtet e tregut të punës mbeten të favorshme për punëtorët.

Më shumë se gjysma (52%) e punonjësve që zgjodhën të qëndronin pas largimit të një kolegu raportuan se kishin marrë më shumë punë dhe përgjegjësi, sipas një sondazhi të Shoqatës për Menaxhimin e Burimeve Njerëzore.

Gati një e treta e tyre luftojnë për të kryer punën e nevojshme, 27% ndjejnë më pak besnikëri ndaj organizatës së tyre, 28% ndihen më të vetmuar ose të izoluar dhe 55% pyesin nëse paga e tyre është mjaft e lartë, sipas sondazhit, të publikuar në tetor.

Sigurisht, ka indikacione se tregu i punës mund të qetësohet këtë vit – dhe, ndoshta me të, tendenca e dorëheqjes së madhe.

Së pari, Rezerva Federale po rrit kostot e huamarrjes për konsumatorët dhe bizneset në një përpjekje për të ngadalësuar ekonominë dhe për të zbutur inflacionin e lartë, i cili ka gërryer fuqinë blerëse të konsumatorëve mesatar pavarësisht pagave më të larta. Banka Qendrore e SHBA-së parashikon një rritje të lehtë të papunësisë si rezultat i politikës së saj.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0