Beteja e Draghit me deflacionin - Business Magazine Albania

Beteja e Draghit me deflacionin


Kjo javë është vendimtare për tregjet dhe gjithë sytë janë të drejtuar nga Banka Qëndrore Europiane. Mario Draghi do të provojë të fitojë betejën epike tashmë me deflacionin në raundin e 11-të.

Bordi drejtues i Bankës Qendrore ka vendosur për stimuj të rinj në 10 nga 47 takimet nën presidencën Draghi, me një qëllim të vetëm: Luftën kundër deflacionit. Kaq nuk kanë mjaftuar aspak, pasi Eurozona është zhytur sërish në deflacion.

Ekonomistët janë të gjithë të bindur se në datat 9-10 Mars, Mario Draghi do të njoftojë stimujt e rinj. Lajmi i mirë është se, tregjet janë të bindura se këto stimuj do të mjaftojnë. Në rast se do të ndodhë e kundërta të paktën supermario nuk rrezikon të zhgënjejë tregjet, siç bëri në muajin Nëntor të vitit të kaluar.

“Draghi nuk do të dojë aspak të zgjënjejë sërish tregjet”- theksojnë analistët. Gjithsesi, shqetësimi kryesor i Bankës Qendrore Europiane është të parandalojë një spirale deflacioniste.

Pjesa dërrmuese e ekonomistëve, mbi ¾-at theksojnë se më 10 Mars Draghi do të njoftojë zgjerimin e bazës monetare të lehtësimit sasior në shkallë të gjerë, në 75 miliardë euro në muaj, nga 60 miliardë që është aktualisht.

Një rritje e tillë përkthehet në 200 miliardë euro shtesë në programin prej 1.5 trilionë eurosh, që parashikohet të zgjasë deri në muajin Mars të vitit të ardhshëm. Ekziston edhe mundësia që Draghi të mjaftohet vetëm me shtyrjen në kohë të programit, por kjo do të sillte zhgënjim të tregjeve, njësoj siç ndodhi në muajin Nëntor. Ekonomistët janë të sigurt edhe në një pikë tjetër: norma mbi depozitat do të shkurtohet me 10 pikë bazë, në -0.4%.

 

/Telegrafi/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0