BE jep 4 milionë euro për shëndetësinë në Shqipëri


Bashkimi Evropian  ka akorduar 4 milion euro për vendin tonë, në fushën e shëndetësisë në luftën kundër COVID-19.

Ambasadori i BE-së, Soreca gjatë fjalës së tij u shpreh se, ky donacion do të përdoret për furnizime mjekësore të menjëhershme dhe është pjesa e parë e 50 milionë eurove që BE do të ofrojë për mbrojtje dhe mbështetje sociale, si dhe për të zvogëluar ndikimin e krizës mbi vendet e punës dhe ekonominë.

Kjo ndihmë për Shqipërinë është një reagim i shpejtë për të luftuar një armik të përbashkët si Covid-19,” u shpreh Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, gjatë komunikimit online me Ambasadorin e BE-së në Shqipëri, z. Luigi Soreca dhe Koordinatorin e OKB-së në Shqipëri, Brian Williams.

Lexoni: Prej pandemisë Covid-19, Toka po dridhet më pak

Në mesin e pajisjeve të financuara nga Bashkimi Evropian do të ketë: skanerë CT, ventilatorë, ambulanca plotësisht të pajisura, që shpëtojnë jetë për sigurimin e transportit dhe ndihmës së parë për rastet më të rënda, aparate portative digjitale për ekzaminime me rreze x, radiografi digjitale, dhe pajisje moderne për kujdesin intensiv.

BE-ja do të sigurojë gjithashtu shtretër plotësisht të pajisur për Njësitë e Kujdesit Intensiv, si dhe materiale mbrojtëse dhe dezinfektantë për punonjësit dhe operatorët e kujdesit shëndetësor që janë në vijën e parë të betejës së përditshme.

Lexoni: COVID-19, Izolim i plotë edhe këtë fundjavë

“Situata evoluon me shpejtësi në terren. Kjo është arsyeja pse mbështetja e BE-së është krijuar për të qenë fleksibël, për të garantuar një reagim të shpejtë dhe efikas në rast të nevojave dhe emergjencave që ndryshojnë me shpejtësi. Ne po shqyrtojmë gjithashtu mënyrat e mundshme për të mbështetur operatorë të tjerë thelbësorë të vijës së parë, siç është policia. Por tashmë programi i BE-së për zbatimin e ligjit, PAMECA, po siguron komplete mbrojtëse për policinë”, deklaroi z. Soreca.

 

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale