BE aktivizon mekanizmin e mbrojtjes civile në ndihmë të Libanit 

BE aktivizon mekanizmin e mbrojtjes civile në ndihmë të Libanit 

Liban

Komisioneri i BE për menaxhimin e krizave, Janez Lenarčič, ka shprehur solidaritetin e popujve të BE-së ndaj Libanit, si dhe ka njoftuar aktivizimin e menjëhershëm të mekanizmit për mbrojtjen civile.

“Ndajmë bashkë me banorët e Bejrutit trishtimin dhe tronditjen për shpërthimin fatal që mori jetën e shumë njerëzve dhe plagosi shumë të tjerë. Ngushëllime të përzemërta për familjarët që humbën njerëzit e tyre të dashur. Në këtë çast të vështirë, BE ofron mbështetje dhe solidarizim për popullin libanez. Si përgjigje të menjëhershme, BE ka aktivizuar mekanizmin për mbrojtjen civile, siç është kërkuar nga autoritetet libaneze”, tha Lenarčič.

BE ka dërguar me urgjencë 100 zjarrfikës, qen gjurmimi si dhe mjete të ndryshme për të ndihmuar autoritetet libaneze me nxjerrjen e viktimave të mundshme nga rrënojat e shumta, shkruan Komisioni Europian.

Lexoni: Një fëmijë 9-vjeçar do të dhurojë flokët për bamirësi

“Ky mekanizëm ka koordinuar punën për dërgimin me urgjencë të 100 zjarrfikësve ekspertë, së bashku me automjete, qen gjurmimi dhe materiale të posaçme për shpëtimin e jetëve në zona urbane. Ata do të bashkëpunojnë me autoritetet libaneze për të shpëtuar jetë në terren”, tha komisioneri i BE-së.

Shumë shtete të BE-së janë angazhuar në mënyrë të menjëhershme për të ofruar ndihmë, ndërkohë që sistemi satelitor “Kopernik” do të angazhohet mbi Liban për verifikimin e dëmeve.

“Holanda, Greqia dhe Çekia kanë konfirmuar tashmë pjesëmarrjen në këtë operacion kritik. Franca, Polonia dhe Gjermania po ashtu kanë ofruar ndihmë nëpërmjet mekanizmit, ndërkohë që priten edhe vende të tjera anëtare. BE ka aktivizuar sistemin satelitor “Kopernik” për të ndihmuar autoritetet libaneze me vlerësimin e dëmeve. Shprehim edhe një herë solidaritetin tonë me popullin libanez, dhe jemi të gatshëm të mobilizojmë edhe ndihma të mëtejshme”, tha Komisioneri i BE për menaxhimin e krizave, Janez Lenarčič.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0