Një fëmijë 9-vjeçar do të dhurojë flokët për bamirësi

bamirësi

Një djalë nëntë vjeçar nga Anglia, i cili u frymëzua për të rritur flokët e tij të gjata nga futbollisti Gareth Bale, nuk i ka prerë asnjëherë ato. Tashmë ai ka vendosur t’i presë flokët dhe t’i dhurojë për bamirësi.

Reilly Stancombe, do t’i dhurojë flokët në The Little Princess Trust, e cila ofron paruke falas për fëmijë dhe të rinj që kanë humbur flokët e tyre përmes trajtimeve të kancerit ose problemeve të tjera.

Ai synoi të mbledhë 100 paund për bamirësi, të cilat do të ndihmojnë projektet kërkimore që përqendrohen në gjetjen e trajtimeve më pak toksike për kanceret pediatrikë. Reilly arriti të mbledhë gati 600 paund në faqen e tij GoFundMe deri në fund të ditës së tij të parë të mbledhjes së fondeve.

Nëna e tij Daisy Canny, tha që njerëzit e njohin djalin e saj si “Reilly me flokë të gjata” dhe se flokët e identifikojnë atë. “Ai filloi t’i rriste flokët që në vegjëli. Pastaj u fut në futboll dhe u frymëzua nga flokët e gjata të Gareth Bale”.

Gareth Bale

Nëna e Reilly-t tha se ai ka lindur me një sëmundje në zorrë dhe ideja për të dhuruar flokët i erdhi kur pa fëmijët me kancer, në të njëjtin spital ku kryen vizitat. Reilly tha që të shohësh njerëz të sëmurë në spital ishte “me të vërtetë e pakëndshme dhe aspak e mirë”.

“Është vërtet e trishtueshme të shohësh fëmijë që nuk kanë flokë. Unë e ndjeva që duhet të kthehesha në spital dhe ta bëja jetën e tyre pak më të lumtur”, tha ai. Reilly do t’i presë flokët e tij më 18 gusht. /itv

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale