Basha, Yunus diskutojne per hapjen e bizneseve te reja - Business Magazine Albania

Basha, Yunus diskutojne per hapjen e bizneseve te reja


TIRANA –  Kryebashkiaku Lulzim Basha priti sot ne nje takim nobelistin Muhammad Yunus i cili eshte nismetari i revolucionit financiar te mikrokreditimit. Zoti Basha ka vleresuar punen e jashtezakonshme te Yunus, per t’u dhene mundesine e hapjes se nje biznesi, vetepunesimit dhe punesimit mijera njerezve anembane botes. Nxitja e hapjes se bizneseve te reja dhe punesimi eshte prioritet i Bashkise se Tiranes,- theksoi z. Basha.

Kryebashkiaku Basha e njohu nobelistin Yunus me iniciativat e ndermarra nga ana e Bashkise se Tiranes, per te mbeshtetur hapjen e bizneseve te reja dhe zgjeruar ato ekzistuese, kryesisht nga te rinjte. Bashkia e Tiranes ka vendosur nje fond prej 1 milion eurosh, i cili sherben si fond garancie per bizneset e reja qe hapen apo drejtohen nga te rinj, nje skeme qe perdoret per here te pare nga pushteti vendor ne Shqiperi.

Nje tjeter iniciative ku Bashkia e Tiranes ka investuar per here te pare eshte “Crimson Capital”. Bashkia dhe donatore te tjere kane vene nje fond prej 5.2 milione dollaresh per kreditimin e ndermarrjeve te vogla dhe te mesme ne Tirane.

Per shkak te situates ekonomike qe po kalon vendi dhe rritjes se vazhdueshme te taksave eshte bere i veshtire, madje i pamundur suksesi i bizneseve te konsoliduara, pasi per hapjen e bizneseve te reja eshte thuajse e pamundur. Lufta per mbijetese ka bere qe shume biznese te mbyllin vende pune, ku me te prekurit jane te rinjte.

Ne kete kuader, krijimi i mundesive per te hapur nje biznes, i shanseve per punesim eshte nje nga synimet me te medha te Bashkise se Tiranes,- theksoi kryebashkiaku Basha, duke shprehur deshiren per te bashkepunuar me “Yunus Social Business Albania”, per te nxitur nepermjet instrumenteve te perbashketa, punesimin e te rinjve te cilet duan te ndermarrin iniciativa private biznesi por e kane te pamundur te kene akses ne tregun financiar.

Profesor Yunus ka mirepritur ftesen e zotit Basha per bashkepunim. Basha dhe Yunus rane dakord per venin ne dispozicion te fondeve te perbashketa, per hapjen e bizneseve te reja dhe rritjen e punesimit.

Biografi e Yunus 
Muhammad Yunus ka qene profesor i njohur ne “Chittangog University” ne Bangladesh, nje vend me varferi ekstreme, gje qe e beri ate te krijonte nje skeme te mikrokreditimit te fermereve te varfer ne vendin e tij. Me pas, ai themeloi “Grameen Bank”. Permes sistemit te mikrokreditimit, Yunus ka mbeshtetur mijera njerez ne mbare boten, nga ku 94% e perftuesve jane gra. Per kete kontribut te madh ne luften kunder mjerimit dhe varferise, zotit Yunus i eshte akorduar çmimi “Nobel”.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0