Banka Boterore: “Shqiperia progres ne ekonomi” - Business Magazine Albania

Banka Boterore: “Shqiperia progres ne ekonomi”


Banka Boterore e klasifikoi Shqiperine si ekonomine me permiresimin me te madh ne klimen e biznesit per vitin 2014.

Ne raportin e fundit “Doing Business”, Banka thote se renditja e Shqiperise eshte permiresuar me 48 shkalle, duke u ngjitur nga vendi i 109 ne bote, qe ishte nje vit me pare, ne vendin e 68 kete vit.

Pas Shqiperise, sipas raportit, ekonomite e tjera qe kane shenuar permiresim te forte ne klimen e biznesit jane Xhamajka dhe Kolumbia.

Sipas Bankes, rritja e vleresimit per Shqiperine ka ardhur per shkak te nje sere reformash te ndermarra gjate ketij viti, ku perfshihet lehtesimi i regjistrimit te bizneseve, ulja e kohes per lejet e ndertimit, adoptimi i rregullave te reja per ndertesat dhe informatizimi i procedurave per regjistrimin e pronave.

Ndersa i vetmi tregues, ku ka shenuar perkeqesim sipas Bankes, eshte pagesa e taksave, per shkak te rritjes se tatim-fitimit.

Kjo eshte hera e dyte, qe ekonomia shqiptare shenon – sipas Bankes Boterore – nje permiresim kaq te forte ne klimen e te berit biznes. Hera e para ishte ne vitin 2009, kur vendi u klasifikua nder dhjete ekonomite me reformatore ne bote.

Por, qe pas atij viti, renditja e Shqiperise ne raportin e biznesit eshte perkeqesuar ne menyre konstante, çka e çoi ekonomine tone ne vendin e 109 ne bote. Permiresimi i ketij viti e risjell ekonomine shqiptare me afer vendeve europiane, ne renditjen globale te klimes se biznesit.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0