Balkathon 2022 zbret në Prishtinë - Business Magazine Albania

Balkathon 2022 zbret në Prishtinë

Balkathon

Po zhvillohet në  Kosovë  një  prej kompeticioneve më  të  rë ndë sishme rajonale zhvilluar në  fushë n e Teknologjisë. Balkathon, konkurs i RCC ka mbledhur startup-e në  fushën e teknologjisë  nga të  gjitha vendet e rajonit të  Ballkanit.

Një  një  postim të  saj në  mediat sociale, drejtuesja e RCC Majlinda Bregu citon Kierkeegard, duke iu referuar zhvillime: “Çdo epokë do të ketë Faustin e vet,” E vërteta, sipas saj, është se ne jemi të gjithë nën një nyje faustine. Interneti na ka ndryshuar jetën.

Në vitin 2021 çdo 11 sekonda konsumatorët ose bizneset ranë pre e sulmeve kibernetike, të njohura si ransomware

Në 2031 kjo do të ndodhë çdo sekonda. Edhe instagrami ynë u hakërua, muajin që shkoi. Lufta kundër “armiqve” digjitalë nuk është e lehtë dhe as shaka.

E megjithatë ne çdo ditë e më shumë po jetojmë në botën digjitale. Miqtë i kemi edhe virtualë, blerjet i bëjmë online, çertifikatat e lindjes e të vdekjes po ashtu i gjen online.

Vlera e tregut global të transformimit digjital ishte 608.72 miliardë dollarë në 2021 75% e gjithë popullsisë së botës është në internet, në vitin 2030 do të jetë 90%

Teknologjia e informacionit dhe e komunikimit (TIK) është përgjegjëse sot për 5-9% të përdorimit global të energjisë.

“Mund të vazhdoj me shifra pa fund, por ato nga rajoni po i lë për në #prishtinë , Kosovë. Aty ku 93% e të rinjve përdorin internetin. Më shumë se në cdo vend tjetër të rajonit dhe ku do të zhvillojmë #finalen e #Balkathon 3.0.

Nga një ide e lindur gjatë pandemisë, 9 produkte të reja digjitale të prodhuara në Ballkanin Perëndimor iu shtuan në 2 vitet e fundit, atyre ekzistuese, duke e bërë Balkathon një markë të RCC për të cilēn jemi krenarë.

Ku jemi ne këtu?

Duke u përpjekur të nxisim sa më shumë agjenda rajonale të koordinuara në fushën digjitale.

Më inovative, më të guximshme, më të shpejta, më të zgjuara, më digjitale dhe mbi të gjitha, me RREGULLA. Për të mbrojtur të mirët, të pafajshmit, sigurinë personale dhe atë kombëtare nga kriminelët.

5-6 shtator në Prishtinë, 12 ekipe me të rinj nga rajoni do të prezantojnë produktet e tyre. “Më të mirët do të fitojnë dhe të shpresojmë se do të pushtojnë tregjet tona dhe pse jo tregjet ndërkombëtare”.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0