Audi përfshihet në skandalin e ndotjeve të mjedisit - Business Magazine Albania

Audi përfshihet në skandalin e ndotjeve të mjedisit


“Bordi i resurseve të ajrit i Kalifornisë” ka raportuar zbulimin e fundit sipas së cilit edhe mjetet motorrike të Audit kanë manipuluar testimet mbi ambientin. Në programet e makinave Audi janë gjendur rregullatorë të cilët fshehin dioksidin e karbonit të nxjerrë nga makina gjatë testimeve. Ky zbulim është bërë rreth 4 muaj më parë, por kompania është munduar t’ja fsheh këtë lajm publikut.

Programi i Audit është ndërtuar duke u bazuar në kushtet e testit, pra në një rrugë të drejtë që përsëritet, me xhiro të ngadalta. Gjithësesi, gjatë testeve pati kthime të timonit, gjë e cila shkaktoi çaktivizimin e programit duke nxjerrë sasinë e vërtetë të dioksidit të karbonit. Mendohet që Audi ka vazhduar ta përdorë këtë program deri në Maj të 2016 edhe pse kishte disa muaj që Volkswagen u urdhërua të rishikonte produktet e saj.

Audi ka qenë implikuar edhe në skandalet e mëparshme të hileve ndaj testeve. Ky zbulim i fundit, nëse vërtetohet plotësisht, do të sigurojë një situatë të rëndë dhe Audi do jetë në telashe të mëdha. Autoritetet ende nuk e kanë thënë fjalën e fundit dhe nuk u janë përgjigjur kërkesave të mediave për ndonjë koment, por me një deduksion të thjeshtë situata kuptohet qartë.

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0