Aston Martin emëron presidenten e parë femër

Aston Martin emëron presidenten e parë femër


Kush tha se femrat nuk marrin vesh nga makinat apo teknologjia?

Aston Martin ka për herë të parë, në gjithë historinë 105 vjeçare të kompanisë, një presidente femër.

Laura Schwab, drejtuese e Aston Martin thotë se ky është një moment historik për shumë femra, jo vetëm në industrinë e automjeteve, por në të gjithë botën.

“Unë kërkoj që më shumë femra t’i bashkohen kësaj industrie,” thotë ajo për ABC News. “Për disa femra mund të duket e frikshme…sepse ato mendojnë se nuk dinë mjaftueshëm për makinat apo teknologjinë. Unë jam një avokate e vendosur që më shumë femra të aplikojnë për këto vende pune.”

Aston Martin ka 2,500 punonjës të shpërndarë në të gjithë globin, dhe vetëm një përqindje e vogël e tyre janë gra. Megjithatë, Schwab, e cila rregullisht merr pjesë në konferencat e fuqizimit të femrave, këmbëngul se ajo është në një mision për të ndryshuar demografinë ekzistuese.

Me një vajzë njëvjeçare dhe një karrierë të suksesshme, ajo tregon se vazhdimisht e pyesin “si ja del” dhe përgjigja e saj është gjithmonë e njëjtë: “Kur ishte hera e fundit që ja bëtë një burri këtë pyetje?”

Ajo shton se është e gatshme të kalojë fundjava dhe netë larg vajzës së saj të vogël, në mënyrë që të bindë vajzat e reja se një karrierë në industrinë e automobilave mund të jetë shpërblyese dhe shumë e dobishme.

“Është një moment shumë i rëndësishëm në kohë për gratë, jo vetëm në hapësirën automobilistike, por në botë,” tha ajo. “Shumë pengesa, apo pengesa të perceptuara, kanë filluar të hiqen. Unë mendoj në automobilistikë, në mënyrë specifike, ne kemi ende një punë për të bërë. Kurrë nuk e kam menduar veten si një model, por tani që jam në këtë rol, gratë duhet të më shikojnë dhe të thonë: “Unë mund ta bëj.”

/NYPost

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0