Arben Tufina, historia e një prej sipërmarrësve të parë në vend me ardhjen e demokracisë - Business Magazine Albania

Arben Tufina, historia e një prej sipërmarrësve të parë në vend me ardhjen e demokracisë

Arben Tufina

Nëse nuk do të ishte artist, Arben Tufina mund të mos ishte as sipërmarrës. Në fakt, burimi i sipërmarrjes së tij lind nga të qenurit me profesion piktor dhe orëndreqës, si profesion i trashëguar me shekuj në familjen e tij TUFINA, siç ai tregon. Por, gjatë një përshkrimi të nisjes, transformimit dhe zhvillimit të sipërmarrjes, shtyllë mbështetëse e aktivitetit duket edhe shpirti i tij sfidues, ambicja dhe largpamësia.

Duke u renditur ndër sipërmarrësit e parë në vend me ardhjen e demokracisë, Tufina eksploroi, eksperimentoi në shumë fusha të biznesit si ato të elektronikës, ushqimeve dhe të industrisë të veshjeve dhe këpucëve, por në fund vërtetoi që kozmetika e parfumeria ishin zgjedhja e tij ideale, të cilat kishin munguar dhe ishin tabu për popullsinë prej 45 vitesh të sistemit totalitar. Produktet e bukurisë kërkojnë shume korrektësi, cilësi dhe art, sipas tij.

“Para viteve ‘90 edhe pse ishte e ndaluar, ushtroja profesionin e orëndreqësit dhe shisja piktura, duke kompensuar kështu pagën e ulët që ishte atëherë. Që në vitin ‘89 nisi liberalizimi i tregut. Filloi rënia e fuqisë së qeverisë komuniste”, tregon ai. I përndjekur politik, Tufinës i duhej shumë përpjekje për të ecur përpara. Por, kjo e bëri më të fortë. Ishte shumë më korrekt në punën e tij, për shkak se ishte nën lupën e regjimit. Mësoi shumë zanate përmes kurseve të ndryshme dhe lëvizjeve nga vendi i punës që i bënin njerëzit drejtues të regjimit, ndërsa kishte studiuar më parë Liceun Artistik dhe e angazhonin të mbante emulacionin socialist. Ai kujton sot se edhe parullat duhet t’i dizenjonte dhe ngjyroste me kujdes, pasi mund të kritikohej dhe ta dënonin për ngjyrën e e papërshtatshme, apo çdo hap jashtë normës së realizmit socialist.

Për të lexuar artikullin e plotë abonohu në një nga paketat tona.
Kliko këtu për t'u abonuar.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0