Apple merr patentën për makinat autonome - Business Magazine Albania

Apple merr patentën për makinat autonome


Patenta e fundit e Apple përshkruan teknologjinë që mund të jetë çelësi i robotëve dhe makinave autonome. Ajo përshkruan një sistem të aftë për të lundruar nëpër zona të panjohura duke llogaritur distancat dhe format, si dhe mund të shmangë përplasjet. Ai mund të veprojë në të dy zonat 2D dhe 3D.

Përplasjet e mundshme përcaktohen duke krahasuar skajin e distancës kundrejt rrezes së një fushe veprimi të njohur. Nëse teknologjia dikton se skajet e objektit nuk janë në rrugën e saj, automjeti do të vazhdojë të operojë me të njëjtën lëvizje.

Por nësë parashikohet një përplasje e mundshme, sistemi zgjedh skajin e vektorit më afër pozitës aktuale të automjetit dhe llogarit forcën e nevojshme për të shmangur pengesën. Ai i përdor ato që ka mësuar nga përballjet e mëparshme për ato të mëvonshmet.

apple-merr-patenten-per-makinat-autonome-business-mag

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Burimi: acp.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0