Apple merr patentën për makinat autonome


Patenta e fundit e Apple përshkruan teknologjinë që mund të jetë çelësi i robotëve dhe makinave autonome. Ajo përshkruan një sistem të aftë për të lundruar nëpër zona të panjohura duke llogaritur distancat dhe format, si dhe mund të shmangë përplasjet. Ai mund të veprojë në të dy zonat 2D dhe 3D.

Përplasjet e mundshme përcaktohen duke krahasuar skajin e distancës kundrejt rrezes së një fushe veprimi të njohur. Nëse teknologjia dikton se skajet e objektit nuk janë në rrugën e saj, automjeti do të vazhdojë të operojë me të njëjtën lëvizje.

Por nësë parashikohet një përplasje e mundshme, sistemi zgjedh skajin e vektorit më afër pozitës aktuale të automjetit dhe llogarit forcën e nevojshme për të shmangur pengesën. Ai i përdor ato që ka mësuar nga përballjet e mëparshme për ato të mëvonshmet.

apple-merr-patenten-per-makinat-autonome-business-mag

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Burimi: acp.al

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale