Apple e bën të pamundur që policët të zhbllokojnë telefonin tuaj

Apple e bën të pamundur që policët të zhbllokojnë telefonin tuaj


iOS 11 vjen së shpejti dhe me versionin beta të përditësimit të ri dhe ne ishim të detyruar të zbulonim gjëra që Apple i ka mbajtur sekret.

Një nga këto gjëra ndodh të jetë një veçori absolutisht e pabesueshme e privatësisë që ju lejon të çaktivizoni automatikisht Touch ID në vetëm pak sekonda, duke siguruar pajisjen tuaj dhe duke penguar kwdo që t’ju detyroj të hapni iPhone tuaj duke përdorur gjurmën e gishtit.

Funksioni i ri aktivizohet duke shtypur butonin e kyçjes pesë herë radhazi. Kur ta bëni këtë, telefoni hyn në një mënyrë emergjente që shfaq në ekran butonin SOS që, nëse ndryshohet, njofton kontaktet tuaja të urgjencës në vendndodhjen tuaj. Ai gjithashtu mbyll pajisjen tuaj dhe çaktivizon Touch ID derisa të verifikoni identitetin tuaj me fjalëkalimin tuaj.

iOS 11 që pritet të aplikohet në iOS diku në shtator dhe do të jetë në dispozicion për miliona dhe miliona njerëz në vetëm disa javë..

Apple ka provuar të jetë jashtëzakonisht e guximshme kur bëhet fjalë për privatësinë e përdoruesit, duke refuzuar të zhbllokojë iPhone-ët e kriminelëve të dyshuar për shkak të precedentit që mund të vendosë për të ardhmen.

/NYPost

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0