Aplikacionet që ju gjurmojnë të dhënat në Facebook

Aplikacionet që ju gjurmojnë të dhënat në Facebook


Shumë njerëz i harrojnë aplikacionet që kanë bërë like apo follow në Facebook, ndërkohë që pas atyre emrave mund të fshihen aplikacione të tjera me mesazhe propaganduese politike apo që vjedhin të dhënat. Që të mos prekeni nga hack-imi ndiqni hapat më poshtë.

Hapi i parë: Klikoni në ikonën me kokë poshtë në të djathtë të homepage-it të Facebook.

Lexoni:Ku është Zuck? CEO i Facebook hesht pas skandalit mbi shkeljen e privatësisë

Hapi i dytë: Në tabelën e komandave, klikoni Settings

Hapi i tretë: Në anën e majtë do të shihni disa ikona, ku ajo që duhet të zgjidhni është ikona e aplikacioneve, Apps.

Hapi i katërt: Më pas do t’ju shfaqet tabela e Application Settings me të gjitha aplikacionet që keni lejuar t’ju ndjekin. Në këtë listë mund të gjeni aplikacione të dyshimta të cilat nuk i keni parë dhe nuk mbani mend që i keni ndjekur.

Hapi i pestë: Ju mund të zgjidhni ikonën e aplikacionit që ju duket e dyshimtë dhe duke i bërë edit apo duke shtypur X-in mund ta hiqni fare nga lista.

Lexoni: Elon Musk fshin faqet e tij nga Facebook pas lëvizjes #deletefacebook

Kujdes… TripAdvisor është një nga aplikacionet që grumbullon më shumë të dhëna. Duke klikuar Edit ju mund të rregulloni privatësinë ose ta fshini atë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0