APD/ Themelohet laboratori i parë në vend mbi strategjinë “Shqipëria Qendër Logjistike Rajonale 2025-2023” - Business Magazine Albania

APD/ Themelohet laboratori i parë në vend mbi strategjinë “Shqipëria Qendër Logjistike Rajonale 2025-2023”

ADP

Autoriteti Portual Durrës ka nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi me “Digitsapiens” me qëllim krijimin e një laboratori, të parin e këtij lloji në vendin tonë, që do të mbështesë strategjinë “Shqipëria Qendër Logjistike Rajonale 2025-2030”.

Ky projekt synon optimizimin e aktivitetit portual, identifikimin e kapaciteteve në funksion të logjistikës dhe inovacionit.

Nëpërmjet Qendër së Ekselencës për Çështetjt Detare, e cila do të luaj rolin e saj si faktor i rëndësishëm në këtë projekt, nëpërmjet nevojave që ka identifikuar apo do të vijojë të identifikojë në funksion të përmirësimit të vazhdueshëm të burimeve njerëzore dhe integrimit të tyre me nevojat e tregut të punës në sektorin detar, ky bashkëpunim mes palëve pritet të luaj rol të rëndëishëm në digjitalizimin dhe inovacionin e aktivitetit portual.

Kreu i APD-së, Pirro Vengu, theksoi se zhvillimet aktuale në infrastrukturën portuale kanë nevojë të ecin paralel dhe me rritjen e kapaciteteve dhe kualifikimit profesional të burimeve njerëzore, prandaj dhe ky laborator do të shërbejë si pikë lidhëse mes tyre.

Lexo: Samiti i grave të Diasporës Shqiptare fton për më shumë bashkëpunim

Ndërkohë, themeluesi I “Digitsapiens”, Driton Musolli, pohoi gjatë nënshkrimit të marrëveshjes se ky laborator do të ketë fokus kryesor krjimin e hapësirave në që të krijohet inovacion në fushën e logjistikës, duke njohur fillimisht si funksion sot dhe sis i mund të përmrmirësohet në vijim.

Kjo marrëveshje vjen në vijim të aktiviteteteve të programuara në Javën e Detarisë organizuar nga Autoriteti Portual Durrës, Ministria e Infrastrukturës dhe partnerëve si CDI, IMO, Sekretariati Permanent i Transportit.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0