Anija e NASA-s arrin në orbiten përreth Jupiterit pas 5 vitesh udhëtim


Pas udhëtimit pesë vjeçar nëpër sistemin diellor, Juno ka arritur më në fund destinacionin e vet dhe është aktualisht në orbitën rreth Jupiterit, duke udhëtuar rreth 250.000 kilometra në orë (150.000 mph).

Aspekti më i rrezikshëm i misionit 1.13 miliard $, që u lançua në vitin 2011, ka ndodhur këtë mbrëmje në 11:18 pm ET kur Juno inicioi procedurat e veta përfundimtare të mbërritjes. Në mënyrë për të futur me sukses vetë në orbitën rreth Jupiterit (në vend që të fluturonte drejt fundit të planetit, ose të përplasej në të), Juno e kishte të nevojshme për të ndezur motorin e saj kryesor për 35 minuta.

Tani që Juno ka përfunduar me sukses këtë arritje, ai do të fillojë në një nga 37 orbitat rreth Jupiterit.

Shkencëtarët planifikojnë ta përdorin Junon për të studiuar thellësinë e brendshme të planetit. Ata mendojnë se struktura dhe kimia e saj e brendshme përmbajnë të dhëna se si është formuar bota.

 

/ TechSot.Al

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale