Anaida Deti, stomatologia që po hap rrjetin e saj të klinikave në Kanada - Business Magazine Albania

Anaida Deti, stomatologia që po hap rrjetin e saj të klinikave në Kanada

Anaida Deti

Anaida Deti është larguar nga Shqipëria në 1997.  Pasi jetoi mbi 5 vite në Itali, u zhvendos në Kanada. Studimet e saj në Stomatologji në Itali nuk iu njohën dhe iu desh të nisë gjithçka nga e e para. Në një intervistë për Businessmag ajo tregon se, “Anglishten e flisja shumë pak, kishim mësuar në shkollë, po nuk e kishim praktikuar, ishte shume bazike dhe për t’u kuptuar ishte shumë e vështirë nga theksi që njerëzit kishin këtu. Fillova të mësoja anglishten (ESL). Mora diplomën e gjimnazit dhe nisa studimet në kolegj si asistente dentiste.  Punova një vit e gjysëm, po doja të bëja diçka më tepër”. Ndaj vendosur t’u kthehet sërish studimeve dhe kësaj radhe studion si higjeniste dentare për dy vite.

Tashmë ajo zotëron licensën shtetërore prej 10 vitësh dhe ka hapur klinikën e saj dentare DentalX, pas dy vitesh punë në klinika të ndryshme. “Në fillim kam ndarë hapësirën me profesionistë të tjerë dentarë në 3 klinika të ndryshme, po ishte shumë e vështirë se kishim vizione te ndryshme mbi biznesin dhe trajtimin e klientëve.  Klinikën time e kam hapur në Maj të 2016 pas 9 muajsh kërkimi”, thotë Anaida. Fillimi i saj ishte shumë i vështirë dhe mezi priste të binte telefoni e të hapej dera. Por, tani është e kënaqur. Klinika e saj trajton mbi 3,000 pacientë dhe ka një staf me stomatologë të kombësive të ndryshme.

Lexo: Slloveni, çmimi ” Mjeku më i mirë ” i takon shqiptares Hatije Ismaili

Mes sfidave ajo rendit gjuhën dhe shkollimin nga e para. “Më është dashur të shkoj në shkollë e të punoj pas shkolle.  Ditë të gjata e të lodhshme me punë të ndryshme, në supermarkete, etj, deri sa mbaroi shkollën.

Sfidë tjetër ishte të jesh mama dhe të kesh bizines. “Ndërkohë që shkoja në shkollë dhe punoja, kisha dhe djalin shumë të vogël dhe shumë herë isha pa gjumë dhe më duhej të vazhdoja me ditën edhe pse pa pushuar fare. Kur linda vajzën, pas tre ditësh më është dashur të kthehem në punë. Është shumë e vështirë të menaxhosh familjen dhe biznesin në të njëjtën kohë, pasi nuk je në punë 9 me 5, po puna nuk mbaron kurrë, edhe kur je jashtë klinikës.

Por, po të kthehej pas, e vetmja gjë që do të bënte ndryshe, do të ishte kalimi i një kohe më të gjatë me fëmijët. “Fëmijët rriten shumë shpejt dhe ato momente kur janë të vegjël nuk kthehen kurrë më.  Prandaj mundohem të kaloj sa më shumë kohë me ta dhe të udhëtojmë sa më shumë së bashku që të krijojmë sa më shumë kujtime”.

Lexo: Diaspora Shqiptare themelon Fondacionin e Shqiptarëve Globalë

Ndërkohë, objektivat e saj janë të shumtë. Ajo tregon se është në procesin e firmosjes së kontratës për të hapur klinikën e dytë të DentalX dhe synon që në të ardhmen të ketë disa klinika.

Ajo sheh shumë mundësi për zhvillim biznesi edhe jashtë Shqipërisë dhe inkurajon të rinjtë të punojnë fort për të plotësuar ëndrrat e tyre. Mund të jetë shumë e vështirë, por jo e pamundur. Me shumë punë dhe vendosmëri çdo gjë është e mundur, sipas saj.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0