Slloveni, çmimi ” Mjeku më i mirë ” i takon shqiptares Hatije Ismaili

“Në datën 28 shtator, Presidenti i Republikës së Sllovenisë ka dekoruar mjeken shqiptare Hatije Ismaili me çmimin “Mjeku më i mirë në Slloveni”. Kjo falë suksesit të saj në punë gjatë kohës së pandemisë, si profesioniste por edhe si njeri.

“Hatije Ismaili është mjeke gjinekologe në Novo Mesto të Sllovenisë. Humanizmi, profesionalizmi dhe përkushtimi i saj kanë bërë që ajo pas zgjedhjes si gjinekologjia më e mirë, të votohet dhe të shpallet edhe mjekja më e mirë. Shqiptarja nga Gostivari bën krenar çdo shqiptar, jo vetëm në radhët e diasporës shqiptare në Slloveni, por për të gjithë shqiptarët nëpër botë. Ajo është model e shembull për t’u admiruar për rolin dhe mundësitë e gruas shqiptare, histori suksesi që i bën krenarë të gjithë shqiptarët”, thuhet në postimin e  Ambasadës së Shqipërisë në Slloveni.

LEXO: Serena Leka, shqiptarja që triumfoi në Samitin Botëror të Inovacionit në Kinë

Ismaili ka lindur në Gostivar ku edhe kreu shkollën fillore, në shkollën Ismail Qemali, ku bëri dhe 2 vitet e para të gjimnazit. Më pas ajo u transferua në shkollën e mesme të mjekësisë në Mitrovicë ku kreu vitin e tretë, ndërsa të katërtin e kreu në Prishtinë. Pastaj ka vijuar studimet në Fakultetin e Mjekësisë në Rijekë të Kroacisë. Pasi disa eksperiencave të ndryshme ajo aktualisht punon në Novo Mesto të Sllovenisë.

Në mediat sllovene ajo shpesh shihet si një model për integrimin e emigrantëve në shoqërinë sllovene, duke thyer stereotipat për gratë emigrante: që ato kryesisht qëndrojnë prapa mureve të shtëpisë, nuk janë të arsimuar, nuk punojnë dhe nuk interesohen për arsimin e fëmijëve.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale