Ambasadori rus takon biznesmenët shqiptarë: Projekte ekonomike mes dy vendeve - Business Magazine Albania

Ambasadori rus takon biznesmenët shqiptarë: Projekte ekonomike mes dy vendeve


Ambasadori rus, Aleksandër Karpushin zhvilloi dje njё takim me pёrfaqёsuesit e Dhomave tё Tregtisё dhe Industrisё tё Shqipёrisё dhe Tiranёs. Në veçanti, në takimin ishin të pranishëm Kryetarja e Bashkimit tё dhomave tё tregtisё dhe industrisё sё Shqipёrisё, Ines Muçostepa; zv.kryetari i Bashkimit Arben Shkodra dhe kryetari i Dhomёs sё Tregtisё dhe Industrisё sё Tiranёs, Nikolin Jaka.

Ne qendrёn e vёmendjes ishte çёshtja e bashkёpunimit midis shoqatave tё sipёrmarrёsve të dy vendeve. Siç ishte theksuar gjatё bisedës, Dhomat e Rusisё dhe Shqipёrisё kanё njё bazё tё konsiderueshme ligjore, e cila, fatkeqёsisht, nuk po shfrytёzohet nё mёnyre tё duhur dhe si rezultat, mundësitë e bashkёpunimit dypalёsh mbeten tё parealizuara. Lidhur me kёtё, palёt u morën vesh pёr t’i dhёnё njё impuls tё ri bashkёpunimit dypalёsh midis Dhomave tё Tregtisё dhe Industrisё. Sipas z.Jaka, pёr investitorёt rusё mund tё jenё interesante projekte nё fushёn e turizmit, energjisё, nxjerrjes sё burimeve natyrore, bujqёsisё etj.

U ra dakord pёr pёrgatitjen nga pala shqiptare tё prezantimit tё disa projekteve pёr dorёzimin tek Dhomat e Tregtisё dhe Industrisё Ruse, si dhe pёr krijimin e njё grupi pune tё pёrbashkёt, i cili do tё merret me shkëmbimin e vizitave dhe organizimin e njё forumi biznesi, qё ёshtё planifikuar nё kuadёr tё sesionit tё radhёs tё Komisionit Ndёrqeveritar Rusi-Shqipёri pёr tregtinё, bashkёpunimin ekonomik dhe tekniko-shkencor nё Tiranё.

Burimi: fax.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0