Amazon blen MGM, studion prapa James Bond dhe Rocky, për $8.45 miliardë - Business Magazine Albania

Amazon blen MGM, studion prapa James Bond dhe Rocky, për $8.45 miliardë

Amazon blen MGM
Amazon blen studion e filmit MGM për $8.45 miliardë.
Blerja e Amazon e MGM Studios mund të nënkuptojë një zgjerim të madh të inventarit streaming të Amazon Prime për të përfshirë filma dhe emisione televizive me emër të madh të MGM. Këto përfshijnë ekskluzivitet James Bond, Rocky, Creed dhe Pink Panther, së bashku me “Legally Blonde” dhe “A Star Is Born”. Shfaqjet e tij televizive përfshijnë “A Handmaid’s Tale”, “Fargo”, “Shark Tank” dhe “The Real Houswives”.

“Vlera e vërtetë financiare pas kësaj marrëveshje është thesari i IP në katalogun e thellë që ne planifikojmë t’i japim një imazh të ri dhe ta zhvillojmë së bashku me ekipin e talentuar të MGM”, tha Mike Hopkins, nënkryetar i lartë i Prime Video dhe Amazon Studios.
Amazon tha që përfundimi i transaksionit ishte subjekt i miratimeve rregullatore.
Burimet e industrisë thanë se Amazon kishte qenë në tryezë për muaj të tërë. Një person pranë bisedimeve gjithashtu tha se një kompani tjetër e madhe mediatike kishte bërë një ofertë më të ulët dhe ishte refuzuar nga procesi javën e kaluar.
Wall Street Journal raportoi në Dhjetor se MGM ishte duke eksploruar një shitje. Kompania tashmë kishte filluar një proces zyrtar të shitjes dhe blerësit e ardhshëm kishin shprehur interes që nga pranvera e kaluar, sipas raportit të The Journal, i cili citoi gjithashtu njerëzit që thanë se kompania kishte një vlerë tregu prej $5.5 miliardë.
Kompanitë e tjera ishin gjithashtu në përpjekje për të blerë MGM, duke përfshirë ViacomCBS dhe Sony Pictures Entertainment, sipas raportit. Një person pranë bisedimeve gjithashtu tha se një kompani e madhe mediatike kishte bërë një ofertë prej $6 miliardë dhe ishte refuzuar nga procesi javën e kaluar.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0