Alphabet, kompania e katërt në SHBA që arrin vlerën e 1 trilion dollarëve » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 20/01/2020

Alphabet, kompania e katërt në SHBA që arrin vlerën e 1 trilion dollarëve

Share
nga Admin
Jan 20, 2020
Business Magazine Albania constitutes an online periodical publication of business related articles. It is the first of
lexo me teper >

Alphabet, kompania Mëmë e gjigantit të kërkimeve në internet, Google – arriti për herë të parë vlerën prej një trilion dollarë në treg, duke u bërë kompania e katërt e teknologjisë në SHBA që arrin një nivel të tillë.

Vlerësimi i tregut në Alphabet u mbyll me një rekord prej 1.450 dollarësh për aksion në Bursën e Nju Jorkut, më 16 janar.

Kompanitë tjera mbi këtë nivel janë Apple, që tani ka vlerën prej 1.38 trilion dollarësh, dhe Microsoft 1.26 trilion dollarë.

Amazon ka arritur në mbi një trilion dollarë në shtator të vitit 2018, por që atëherë ka rënë në 930 miliardë dollarë.

Google, motori kryesor i kërkimeve në internet, ka prodhuar sistemin e njohur mobil Android.

Alphabet është formuar si një kompani simotër në vitin 2015 dhe ka një numër njësish të tjera.

WSJ