Alibaba së shpejti në tregun indian e-commerce në 2016


Sektori tashmë shumë i populluar i e-commerce në Indi sapo do të mirëpresë në “lojë” një “lojëtar” fantastik- gjigandin e tregtisë elektronike Alibaba.

Kompania po planifikon të futet në tregun Indian këtë vit dhe është në kërkim të mundësive për të ndërtuar biznesin në mënyrë organike ose nëpërmjet mjetve të tjera.

“Ne po planifikojme të hyjmë në biznesin e-commerce në Indi ne 2016. Kemi eksploruar me shumë kujdes mundësinë për e-commerce në këtë vend, dhe mendojmë se është shumë emocionuese për sfondin e Indisë Dixhitale,” ka thënë Presidenti i Grupit AlibabaJ Michael Evans.

Sipas raportimeve, Alibaba është shumë e apasionuar për ardhjen në Indi me një mënyrë të bujshme, veçanërisht në segmentin e e-commerce.

Alibaba-së-shpejti-në-tregun-indian-e-commerce-në-2016-businessmag

Kompania po eksploron mundësinë nëse duhet të vijë e vetme në tregun Indian apo në bashkëpunim me një partner tjetër.

Alibaba e cila u themelua më 1999-ën nga Jack Ma, është operatori më i madh i e-commerce në Kinë. Ma, pasuria neto e të cilit vlerësohet të jetë 24 miliardë $, është një nga njerëzit më të pasur në Kinë.

Hyrja e Alibaba-s në tregun indian do të jetë një skenar interesant pasi Ma ka investuar tashmë në 2 brande rivale indiane, të quajtura Snapdeal dhe Paytm. Muajin e kaluar madje Ma ka qenë në bisedime me Flipkart në blerjen e aksioneve të këtyre të fundit.

 

/Indiatimes/

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale