ALBtelecom shpërblen sipërmarrësit e rinj të Tirana Inc., Demo Day! - Business Magazine Albania

ALBtelecom shpërblen sipërmarrësit e rinj të Tirana Inc., Demo Day!

ALBtelecom

Kompania më e madhe shqiptare e telekomunikacionit ka vendosur në fokus të mbështetjes të rinjtë sipërmarrës dhe idetë e tyre të biznesit start-up dhe në fushën e digjitalizimit.

Në këtë frymë ajo krijoi edhe platformën e quajtur “SuperGeneration”, e cila ofron suport me teknologji dhe dije për të gjithë të rinjtë që kanë një ide inovatore biznesi në këto fusha.

Nëpërmjet “SuperGeneration”, ALBtelecom ka shkuar edhe më tej në mbështetje, duke shpërblyer në mënyrë direkt idetë më të mira. E tillë ishte edhe mbështetja e ofruar nga ALBtelecom për Demo Day nga Tirana Inc., ku 10 ekipe finaliste konkurruan në konkursin e sipërmarrjes me ide të shkëlqyera.

Përzgjedhja e ideve fituese u krye nga një juri e dedikuar, pjesë e së cilës ishte edhe CEO e ALBtelecom, Znj. Bilgen Aldan, e cila ka promovuar personalisht qasjen e digjitalizimit dhe ekonomisë digjitale në të gjitha platformat vendimarrëse.

Idea fituese e çmimit të parë të Demo Day nga Tirana Inc. ishte “RentNow”, një sistem për shërbimet e marrjes me qira të makinave, i cili menaxhon rezervimet në internet, lejon pagesat e sigurta, përditësimet në kohë reale për makinat e disponueshme, kontakte të drejtpërdrejta ndërmjet klientëve dhe kompanive dhe promovim në internet.

ALBtelecom shpërbleu me 2500€ idenë fituese të 3 studentëve nga Universitetit POLIS, në degën Shkenca Kompjuterike.

Gjatë dhënies së këtij çmimi Znj. Bilgen Aldan u shpreh se e ardhmja e ekonomisë shqiptare është digjitalizimi dhe promovimi i mjedisit start-up drejt mundësive të reja lokale e ndërkombëtare dhe ALBtelecom do të jetë partneri i besueshëm për çdo sipërmarrës të ri.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0