AlbaniaTech lançon Databazën e parë për Ekosistemin e Startup-eve në Shqipëri - Business Magazine Albania

AlbaniaTech lançon Databazën e parë për Ekosistemin e Startup-eve në Shqipëri

AlbaniaTech, platforma ndërkombëtare dedikuar teknologjisë dhe inovacionit ka lançuar databazën e parë të ekosistemit të startup-eve, në një event gjigand hibrid. Platforma e re ofron informacion në kohë reale mbi startup-et, kompanitë, investitorët, raundet e financimit dhe të dhëna të tjera në albaniatech.dealroom.co.

AlbaniaTech mblodhi partnerë, kontributorë dhe mbështetës për të prezantuar avantazhet që sjell platforma për Ekosistemin Shqiptar të Teknologjisë dhe Inovacionit. Me mbështetjen e padiskutueshme të Eu for Innovation, Databaza e Startupeve Shqiptare do të jetë plotësisht e aksesueshme dhe pa pagesë për të gjithë.

“Në Shqipëri, ne kemi ndërtuar ekosistemin tonë, por na duhej të dinim se për kë po punonim, kishim nevojë për akses në njerëz dhe në dhëna. Kë po mbështesim ne me të gjithë këto programe për startup-e? Nuk kishte mënyrë më të mirë për ta arritur këtë sesa përmes një partneriteti ndërkombëtar që e ekspozon Shqipërinë në hartën e Ekosistemeve Europiane,” u shpreh Gerti Boshnjaku, Drejtues i Platformës AlbaniaTech.

 

Lexo: AlbaniaTech, ministrja Bilali vlerëson platformën me rëndësi për ekosistemin e startup-eve

Harta e ekosistemit gjendet në një platformë plotësisht të aksesueshme, e krijuar për të lehtësuar vendosjen e rregulloreve dhe vendimmarrjen e bazuar në të dhëna, përmes shkëmbimit të njohurive ndër-industriale. Ajo gjithashtu nxit partneritetet e nevojshme për të ndihmuar brezin e ardhshëm të novatorëve të kenë sukses në skenën globale.

Edona Bilali, Ministrja për Mbrojtjen e Sipërmarrjes ishte e ftuar si folëse dhe shprehu mbështetjen e saj për platformën: “Ne do të bashkëpunojmë me AlbaniaTech për të krijuar një grup startup-esh dhe lehtësuesish të kualifikuar për grante. Në këndvështrimin tim ne jemi një hap më tej drejt arritjes së asaj që ekosistemi dëshiron.”

“Ka një vrull të jashtëzakonshëm në skenën e startup-eve në Shqipëri dhe nëse marrim parasysh mënyrën dhe kostot e jetesës është bërë një nga vendet më të preferuara për startup-et. Shqiptarët ndajnë me ne misionin e të ofruarit njohuri dhe ekspozim në ekosistemin e tyre, në mënyrë transparente. Mezi presim të ndajmë platformën e ekosistemit shqiptar me botën.” tha Darren Stauffer, drejtor i Dealroom.

Databaza e startup-eve e AlbaniaTech është lehtësit e aksesueshme këtu! Sigurohuni që të qëndroni të përditësuar për momente të tjera të rëndësishme për Ekosistemin Shqiptar në albaniatech.org.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0