Aktivistët e Ukrainës, Rusisë dhe Bjellorusisë fitojnë Çmimin Nobel për Paqen - Business Magazine Albania

Aktivistët e Ukrainës, Rusisë dhe Bjellorusisë fitojnë Çmimin Nobel për Paqen

Ales Bialiatski dhe dy organizata kanë marrë çmimin Nobel për Paqe.  Ales Bialiatski, avokat i të drejtave të njeriut nga Bjellorusia ka marrë çmimin së bashku me organizatën ruse të të drejtave të njeriut Memorial dhe organizatën ukrainase të të drejtave të njeriut Qendra për Liritë Civile.

Kryetari i Komitetit të Nobelit deklaron se fituesit dëshmojnë rëndësinë e shoqërisë civile për paqen dhe demokracinë. “Ata treguan rëndësinë e “të drejtës për të kritikuar pushtetin dhe për të mbrojtur të drejtat themelore të qytetarëve”, tha ai.

Fituesit vlerësohen gjithashtu për përpjekjet e tyre për të dokumentuar “krimet e luftës, abuzimet e të drejtave të njeriut dhe abuzimin me pushtetin”. bbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0