Aksionet e mediave sociale bien, pasi Facebook raporton të ardhurat zhgënjyese - Business Magazine Albania

Aksionet e mediave sociale bien, pasi Facebook raporton të ardhurat zhgënjyese

Aksionet e operatorëve të rrjeteve sociale Pinterest, Snap dhe Twitter ranë të gjitha, pasi pronari i Facebook, Meta Platforms publikoi deklaratën e fitimeve të tremujorit të katërt, e cila i uli aksionet me 22%.

Aksionet e Snap ranë më shumë se 18%, ndërsa ato të Pinterest me pothuajse 10% dhe Twitter me gati 8%. Por, ndikimi nuk ishte i kufizuar tek mediat sociale. Aksionet e Amazon, e cila ka një biznes reklamash në rritje, ranë më shumë se 3%.

Aksionet e Microsoft, e cila gjithashtu ka ekspozim ndaj reklamave, duke përfshirë edhe rrjetin social të biznesit LinkedIn, ranë me 1%.

Lexo edhe: Aksionet e Big Tech do të përfitojnë nga metaverse dhe kriptovalutat por Apple ka më pak shanse të rritet

CEO i Microsoft Satya Nadella foli për mundësinë e reklamave digjitale javën e kaluar, duke u thënë analistëve se të ardhurat nga reklamat në 12 muajt e fundit, duke përfshirë LinkedIn, tejkaluan 10 miliardë dollarë përpara kostos së blerjes së trafikut.

cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0