Aksionet e Big Tech do të përfitojnë nga metaverse dhe kriptovalutat por Apple ka më pak shanse të rritet - Business Magazine Albania

Aksionet e Big Tech do të përfitojnë nga metaverse dhe kriptovalutat por Apple ka më pak shanse të rritet

Aksionet e mëdha të teknologjisë në SHBA do të shmangin inflacionin dhe do të vazhdojnë të rriten këtë vit falë disa teknologjive në zhvillim, sipas Cyrus Mewawalla, kreu i kërkimit tematik në firmën e analitikës së të dhënave dhe konsulencës GlobalData.

Firmat e teknologjisë do të përfitojnë nga metaverse, Web 3.0, kriptovalutat dhe informatika kuantike nëse operojnë në këto fusha, tha Mewawalla për “Street Signs Europe” të CNBC të hënën.

“Nëse jeni në këto fusha, do të përfitoni pavarësisht problemeve makroekonomike,” tha ai.

Të hënën, Nasdaq 100, ra gati 1%. S&P 500 dhe Nasdaq Composite po vijnë pas katër ditësh me humbje. Fillimi i vështirë këtë viti për stoqet ka ardhur pasi normat e interesit janë rritur.

Firmat e mëdha të teknologjisë po investojnë miliarda në teknologji të reja që kanë potencialin për të ndryshuar rrënjësisht mënyrën se si jetojmë dhe punojmë.

Në fund të vitit të kaluar, Facebook ndryshoi emrin e tij në Meta për të pasqyruar fokusin e tij në të ashtuquajturin metaverse: një botë virtuale ku njerëzit do të ndërveprojnë me njëri-tjetrin përmes avatarëve dixhitalë që mund të kontrollohen përmes kufjeve të realitetit virtual si Oculus. Firma si Google dhe Microsoft kanë zhvilluar gjithashtu kufje VR, ndërsa Apple thuhet se po punon për një të tillë.

Lexo edhe: ‘Mirësevini në Decentraland’. Platforma ku metaverse ekziston prej vitesh dhe ku mund të blini prona me kripto

Disa nga gjigantët e teknologjisë po hulumtojnë aplikacione komerciale për kompjuterët kuantikë, ndërsa Meta po planifikon të lançojë një kriptomonedhë të quajtur Diem. Deri më tani, shumica e tyre kanë lënë në heshtje Web 3.0, i cili po cilësohet si versioni i radhës i internetit.

Javën e kaluar, Apple pa vlerën e saj të rritet në më shumë se 3 trilion dollarë, duke e bërë atë aksionin më të vlefshëm amerikan ndonjëherë dhe kompaninë më të madhe të teknologjisë në botë. Por çmimi i aksioneve të prodhuesit të iPhone mund të mos rritet aq shumë sa disa prej firmave të tjera Big Tech këtë vit, sipas Mewawalla.

“Apple ka më pak gjasa të rritet për sa i përket ruajtjes së vlerës së saj,” tha ai. “Ka një ekosistem shumë, shumë të fortë me ekzekutim shumë të fortë. Kështu që unë shoh shumë pak rrezik negativ. Por potencialin pozitiv e shoh më shumë në aksionet e tjera të mëdha të teknologjisë.”

cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0