‘Mirësevini në Decentraland’. Platforma ku metaverse ekziston prej vitesh dhe ku mund të blini prona me kripto - Business Magazine Albania

‘Mirësevini në Decentraland’. Platforma ku metaverse ekziston prej vitesh dhe ku mund të blini prona me kripto

Nëse keni menduar se metaverse u krijua kur Mark Zuckerberg njoftoi se Meta po ndërtonte “versionin e ardhshëm të internetit”, atëherë mund t’ju befasojë të mësoni se metaverse është tashmë një ekosistem ekzistues dhe i lulëzuar – i kompletuar me një treg pronash në lulëzim.

Ditët e fundit, një copë “toke” u shit për 2.1 milionë euro në botën sociale në internet “Decentraland”, duke kaluar shitjen e saj të mëparshme rekord prej 810,000 euro në qershor.

Në Decentraland, përdoruesit nga bota fizike mund të hyjnë, të krijojnë avatarë, të blejnë prona, të blejnë pajisje në treg dhe të marrin pjesë në ngjarje.

Platforma tashmë ka organizuar një festival muzikor virtual që tërheq titullarët si DeadMau5 dhe Paris Hilton.

Bota virtuale po tërheq gjithashtu interes institucional, pasi së fundmi ka nënshkruar një marrëveshje me qeverinë e Barbados për të hapur ambasadën e parë dixhitale në botë në janar të vitit të ardhshëm.

‘Njerëzit që përdorin Decentraland e qeverisin atë’

Decentraland, e cila u hap për herë të parë për publikun në shkurt 2020, është ndërtuar mbi zinxhirin e bllokut Ethereum dhe e konsideron veten si bota e parë virtuale plotësisht e decentralizuar.

“Fakti që ai është i decentralizuar do të thotë që njerëzit që përdorin Decentraland zotërojnë Decentraland, ata e qeverisin atë”, tha për Euroneës Next Dave Carr, drejtuesi i komunikimit për platformën.

“Ne kemi një organizatë autonome të decentralizuar në të cilën njerëzit mund të paraqesin propozime dhe të votojnë mbi propozimet e paraqitura nga të tjerët. Dhe kjo në mënyrë efektive përcakton drejtimin e ardhshëm të Decentralland”.

Lexo edhe: Pas Pandemisë vjen Metaverse. Ky qytet njoftoi se në vitin 2022 do të ketë gati platformën për qytetarët

Transaksionet brenda kësaj bote kryhen me MANA, kriptomonedhën vendase të Decentraland dhe prova e pronësisë së tokës virtuale verifikohet nëpërmjet NFT-ve.

Vlera e monedhës tashmë kishte filluar të rritet gjatë vitit 2021, por në vazhdën e njoftimit të Metës, ajo u rrit në vlerë.

Në kohën e shkrimit, kripto po tregtohet me 4,06 € për copë, krahasuar me 0,07 € në fillim të këtij viti.

Sipas Carr, ka dy mënyra për të marrë pjesë në qeverisjen e Decentralland: ju ose mund të mbani MANA ose të jeni pronar toke.

Por me rritjen e vlerës së MANA-s dhe që toka virtuale po bëhet jashtëzakonisht e shtrenjtë, mbetet pyetja nëse Decentraland mund të mbetet një i ashtuquajtur “metaverse i hapur” në vend të thjesht një pashallëku dixhital të përdoruesve të pasur ose investitorëve të hershëm.

“Një nga gjërat e mëdha që ka dalë është, ‘Oh, a e kam humbur tashmë mundësinë?’ Sepse çmimet e pronave në botë të ndryshme virtuale janë të shtrenjta, dhe kështu nuk mund të kontribuoj apo të marr pjesë në të vërtetë – gjë që nuk është kështu”, tha Carr.

Sipas Carr, krijuesit që hyjnë dhe kontribuojnë në një pjesë të tokës virtuale ose vendosin pajisjet e tyre në tregun e Decentraland kanë “ende një mundësi”.

Carr parashikon gjithashtu një Decentraland të ardhshëm, ku marrja me qira e tokës virtuale bëhet një opsion për ata me çmime jashtë tregut të pronave dixhitale.

“Unë mendoj se toka do të jetë një tjetër zonë e botëve virtuale që do të ndryshojë në mënyrë dramatike,” tha ai.

Përveç kësaj, përdoruesit mund të gjenin një rrugë drejt metaverses përmes komuniteteve të lojërave.

“Ju tashmë shihni reparte si Yield Guild Games [një repart lojërash për të fituar], duke blerë zona toke për komunitetet e tyre për të punuar brenda dhe për të ndërtuar lojëra për të”.

Por çfarë ka për ata që tashmë kanë hyrë dhe kanë blerë pasuri të paluajtshme virtuale?

“Pronarët e hershëm të tokave, investitorët e hershëm do të duan të kenë përmbajtje të shtuar në pronën e tyre, sepse ata kanë një interes të veçantë në botët virtuale në të cilat ata blejnë tokën,” shpjegoi Carr.

“Ata do të duan të kenë atë përmbajtje dhe ato përvoja në tokë, sepse ajo sjell njerëz në botën virtuale dhe thjesht e pasuron përvojën,” tha ai.

A do të mbizotërojë Metaverse “Meta” në këtë industri të sapolindur?

Lidhur me njoftimin e “Metës” për planet e tyre për të ndërtuar metaverset, Carr pranon se gjigandi i teknologjisë dhe të tjerët si ai, ka të ngjarë të kenë një ndikim të konsiderueshëm në mënyrën se si do të zhvillohet metaversi i zgjeruar.

Lexo edhe: Të gjithë duan të zotërojnë metaverse duke përfshirë Facebook dhe Microsoft. Por çfarë është saktësisht metaverse?

Megjithatë, ai beson se do të ketë ende shumë hapësirë ​​për platformat si Decentraland për të operuar, sepse struktura e tyre do të thotë se ato janë më të vendosura për t’u kujdesur për ata që kërkojnë autonomi më të madhe në hapësirat virtuale.

“Supozimi është se, duke pasur parasysh suksesin e Facebook si një platformë e mediave sociale… ju duhet të imagjinoni se versioni i tyre i një bote virtuale dhe shërbimet metaverse nuk do të decentralizohen,” tha Carr.

“Nuk do të jetë në rregull. Le t’ia dorëzojmë komunitetit dhe ju na tregoni se si dëshironi ta drejtoni atë. Do të duhet të supozoni bazuar në histori se do të jetë një përvojë më e centralizuar”.

Mes komunitetit aktiv në hapësirën metaverse, Carr beson se reagimi ndaj njoftimit të Metës ka qenë i përzier.

“Kur Facebook flet për ndërtimin e metaverses, nëse e ndiqni këtë hapësirë ​​në Tëitter, do të kishit parë shumë reagime duke folur për ‘OK mirë, Metaverse tashmë është ndërtuar, dhe është shumë aktiv dhe ka shumë komunitete dhe shumë përdorues në botë të ndryshme virtuale”, tha ai.

“Mendoj se Meta do të krijojë diçka të kuruar, të centralizuar dhe të kontrollueshme, që do të jetë mirë për disa njerëz”.

“Unë nuk mendoj se kjo do të vrasë botë të tjera virtuale apo përvoja të tjera metaverse. Unë mendoj se të gjithë do të gjejnë vendin e tyre në metaversin që i përshtatet.”

euronews

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0