AKEP jep OK për shitjen e Telekom Albania tek Albanian Telecom Invest


Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare ka miratuar paraprakisht shitjen e paketës kontrolluese të aksioneve të Telekom Albania pranë konsorciumit bullgar Albanian Telecom Invest.

Në vendimin e publikuar, Këshilli Drejtues i AKEP thekson se shoqëria blerëse dhe aksioneret e saj nuk zotërojnë aksione në shoqëri të tjera, të cilat ushtrojnë aktivitet në fushën e telefonisë së lëvizshme në Republikën e Shqipërisë.

Sipas AKEP, nuk ka arsye për të penguar transferimin e aksioneve te Spas Rusev dhe Elvin Guri. Edhe pse nuk është shprehur drejtpërdrejt, për AKEP duket se nuk përbën pengesë mungesa e një shoqërie të specializuar në shërbimet e telekomunikacioneve.

Lexo: Shitja e Telekom Albania, punonjësit kërkojnë garanci

Pas këtij vendimi të AKEP, Telekom Albania mund të shitet zyrtarisht pasi të marrë vendim Autoriteti i Konkurencës. Ky i fundit duhet të shprehet nëse marrëveshja për shitjen kufizon ose jo kunkurencën në treg.

 

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale