AKEP i jep Postës Shqiptare autorizimin 5-vjeçar për shërbimin universal

AKEP i jep Postës Shqiptare autorizimin 5-vjeçar për shërbimin universal

Posta Shqiptare

Posta Shqiptare ka marrë për një 5-vjeçar të dytë, autorizimin për ofrimin e shërbimit universal, sipas një vendimi të miratuar nga Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare më 30 qershor 2020. Vendimi nënvizon se Posta Shqiptare është e vetmja që plotëson kushtet e kërkuara për këtë shërbim aktualisht.

Ligji gjithsesi thekson se ky autorizim mund t’i jepet më shumë se një kompanie nëse përmbushen kushtet. Në muajin prill, AKEP publikoi një analizë të përgjithshme të sektorit postar në vend, duke u ndalur në pjesën e tregut të të gjithë operatorëve si dhe qarkullimin në të ardhura që kishte secili prej tyre.

Nga regjistri i ofruesve të shërbimeve postare evidentohet se deri më datë 29.01.2020 ishin gjithsej 16 ofrues shërbimi postar aktiv, që ofrojnë shërbime postare në Republikën e Shqipërisë. Sa i takon shërbimit universal postar, pjesën më të madhe të tregut e zotëron posta brenda vendit, e cila luhatet rreth 90% për vitet 2015-2018, duke u shoqëruar me një rënie të kësaj pjese në rreth 80% gjatë vitit 2019. Në vitin 2019, ishin 19.6 milionë dërgesa brenda vendit dhe 4.8 milionë dërgesa ndërkombëtare.

Lexoni: Amnistia fiskale dhe penale për deklarimin e pasurive

Sipas ligjit, të drejtën për shërbimin universal e gëzon çdo përdorues dhe kjo duhet të bëhet me çmime të përballueshme në të gjitha pikat e aksesit në territorin shqiptar. Sipas AKEP, Posta Shqiptare është e vetmja që plotëson kushtet për shërbimin universal, ku ndër të tjera luajnë rol mbulimi më i madh i territorit me pika si dhe dhënia e aksesit për të gjithë qytetarët me çmime të lira.

Në shërbimin jo universal postar, në postën brenda vendit, Posta Shqiptare SHA zotëron pjesën më të madhe të tregut, ndërsa në postën ndërkombëtare ndodh e kundërta, operatorët e tjerë zotërojnë tregun me mbi 60% të totalit të postës ndërkombëtare. Ndryshim ka pasur gjatë vitit 2019, kur Operatorët e tjerë kanë rritur pjesën e tregut, si për postën brenda vendit, ashtu edhe për postën ndërkombëtare.

Referuar të dhënave zyrtare, tregu postar në vend ka një qarkullim prej 2.14 miliardë lekësh ku pjesën më të madhe e zë Posta Shqiptare me rreth 58% të tyre. Shifra i takon vitit 2018, pasi deri në prill kur u publikua analiza e tregut, të dhënat nuk ishin të disponueshme për 2019-n.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0