Akademikët dhe kompanitë në të gjithë botën po garojnë për të gjetur një trajtim për Covid-19.

Akademikët dhe kompanitë në të gjithë botën po garojnë për të gjetur një trajtim për Covid-19.


Një firmë me qendër në Oksford, që përdor inteligjencën artificiale për të zbuluar ilaçe të reja, është bashkuar me një strukturë shkencore kombëtare në Mbretërinë e Bashkuar për të ekzaminuar më shumë se 15,000 ilaçe për efektivitetin e tyre si një trajtim për Covid-19.

Lexo: Pse shkrimtarët janë të prirur pas temave të epidemive

Exsledgeia, një kompani spinoff nga Universiteti i Dundee që tani është i vendosur në parkun shkencor të Oksfordit, tha se kishte fituar qasje në një koleksion të madh të barnave ekzistuese të mbajtura nga instituti i kërkimit Scripps në Kaliforni dhe i financuar nga fondacioni Bill dhe Melinda Gates. Ai do t’i ekranizojë ato në partneritet me Burimin Diamond të Dritës pranë Oksfordit, i cili funksionon si një mikroskop gjigand dhe gjeneron dritë të ndritshme që lejon shkencëtarët të studiojnë viruse.

Exsledgeia shpreson të zbulojë një ilaç që mund të jetë gati, për të trajtuar koronavirusin brenda 6 deri në 12 muajve të ardhshëm, me këtë rast do të testohej te pacientët Covid-19, tha Prof Andrew Hopkins, shefi ekzekutiv i firmës, për The Guardian. Trajtimi i mundshëm mund të vihet në dispozicion, për përdorim para se të përfundojnë provat klinike, por kjo do të varet ssa shpejt mund të prodhohet.

Mbledhja e ilaçeve, e cila përfshin më shumë se 15,000 komponime që janë aprovuar dhe testuar për sigurinë e njeriut në studime klinike ose studime para-klinike, është dërguar nga Kalifornia në Oxford.

Prof David Stuart, drejtor i shkencave të jetës në Diamond dhe profesor i biologjisë strukturore në Universitetin e Oksfordit, tha: “Barnat që ne po testojmë ose janë miratuar nga rregullatori amerikan FDA, për sëmundje të tjera ose janë testuar gjerësisht për sigurinë e njeriut. Duke patur në fokus molekulat ekzistuese, ne mund të kursejmë shumë kohë në proçesin e zbulimit të ilaçeve, do të thotë një rrugë më e shpejtë për provat klinike dhe potencialisht një trajtim për pacientët. ”

Lexo: BE mobilizon një paketë prej 410 milionë euro për Ballkanin Perëndimor. Shqipëria përfiton 50.7 milionë euro

Exsledgeia po përdor teknologjinë e saj biosensor për të ekzaminuar molekulat e ilaçeve për efektivitetin kundër Sars-CoV-2, virusi përgjegjës për Covid-19. Puna do të përqendrohet në komponentët për replikimin e virusit dhe bashkëveprimin midis proteinës spike të virusit dhe një receptori të qelizave njerëzore, që mundëson hyrjen e virusit në qelizat njerëzore.

Projekti filloi ditët e fundit dhe firma shpreson të ketë grupe të plota të të dhënave brenda 6 – 8 javë. Çdo molekulë e ilaçit premtues, do të testohet më tej për t’u siguruar që ata funksionojnë si një trajtim për Covid-19.

Exsledgeia është duke bashkëpunuar me Universitetin Diamond dhe Oxford, të cilët kanë punuar së bashku që nga janari, për të zhvilluar metoda për prodhimin e proteinave virale për kontrollimin e ilaçeve dhe analizat strukturore në Diamond. Kjo mund të sigurojë një nivel atomik të detajeve, për të kuptuar sesi mund të funksionojnë ilaçet anti-virale.

Akademikët dhe kompanitë në të gjithë botën po garojnë për të gjetur një trajtim për Covid-19. Përpjekjet janë përqendruar në përdorimin e ilaçeve ekzistuese, duke përfshirë ilaçin antimalarik, klorokutin, trajtimin e HIV-it Kaletra, favipiravir-in e ilaçeve anti-grip japonez dhe remdesivirin e ilaçeve Ebola, i cili është shfaqur si pararendës. Rezultatet e para nga gjykimet njerëzore të remdesivir në Kinë dhe SH.B.A. do të vijnë në prill. Firma bioteknike në Mbretërinë e Bashkuar Synairgen është duke paralajmëruar ilaçin e saj për sëmundje të mushkërive, një inhalator, në të sëmurët Covid-19.

Exsledgeia, e cila u themelua në vitin 2012, e specializuar në përdorimin e algoritmeve kompjuterike dhe të mësimit të makinerive, të njohur si inteligjencë artificiale (AI), për të zbuluar ilaçet e reja. Algoritmet mësojnë se çfarë karakteristikash molekulare bëjnë për ilaçe efektive, dhe firma do ta zbatojë këtë gjatë kërkimit të tij për një ilaç Covid-19. Si dhe duke përdorur ilaçet ekzistuese, ai planifikon të përdorë studimin e tij për të zhvilluar një trajtim të ri për virusin.

Lexo: Pse shkrimtarët janë të prirur pas temave të epidemive

Exsledgeia kohët e fundit deklaroi e para në botë, kur njoftoi se testet e ilaçit të parë të gjeneruar plotësisht nga AI – për sëmundje obsesive-kompulsive – do të fillonin në Mars. Projekti zgjati më pak se 12 muaj, në vend të 4 – 5  vjet si zakonishtë. Përdorimi i AI për të gjeneruar ilaçe të reja shkurton gati një e treta nga kostoja e zhvillimit të ilaçeve në fazën e hershme, dhe firmat e mëdha farmaceutike si GSK dhe AstraZeneca po investojnë shumë në AI.

Instituti i Teknologjisë në Masaçusets njoftoi në shkurt se kishte përdorur UA për të zhvilluar një antibiotik të fuqishëm, që fshin një gamë të baktereve rezistente ndaj ilaçeve.

Burimi: The Guardian

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0