Akademia Verore për SME: “Trajnim për menaxhimin e eksportit”


Instituti Shqiptar i SME-ve “SME Albania”, në bashkëpunim me SME Academy Network, organizon për të dytin vit radhazi Akademinë Verore për SME-të me temë: “Trajnim për menaxhimin e eksportit”, në datat 25 – 29 Qershor 2018 pranë Hotel Tirana International. 

Programi fokusohet në praktikat ndërkombëtare të biznesit, dokumentacionin dhe procedurat e eksportit, tregtinë ndërkombëtare, barrierat dhe ndërkombëtarizimi i sipërmarrjeve të vogla dhe të mesme (SME).

Kandidatët që mund të aplikojnë janë:
• SME që eksportojnë,
• SME që kërkojnë tregje të reja dhe që kanë potencial për të eksportuar në të ardhmen,
• Studentët që janë të përfshirë në kërkime në fushat e tregtisë ndërkombëtare dhe hulumtimit të tregut ose që do të dëshironin punë për sektorin privat (si kompanitë eksportuese, konsulencat e hulumtimit të tregut, etj.).

Në fund të trajnimit të gjithë pjesëmarrësit do te pajisen me certifikatë. 

Gjithashtu, falë mbështetjes nga Ambasada e Kinës, në fund të trajnimit, do të përzgjidhet një fitues që do të përfitojë një bursë për një trajnim një mujor në Akademinë e Biznesit në Kinë me temë “Rritja e kapaciteteve të eksportit për vendet në zhvillim”.

Për regjistrimin, kontaktoni në adresën [email protected].

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale