Akademia Verore e SME-ve 2019 ju mirëpret në datat 21 – 22 QershorNëse po kërkoni të zgjeroni biznesin tuaj, Akademia Verore e SME-ve ju vjen në ndihmë, duke ofruar për ju ekspertët më të mirë, për konsultimin e ideve tuaja. Në datat 21 – 22 Qershor, do të referohet mbi temën “Sustainable growth of SME-s toward Europe”.

Për të gjithë ata që duan të jenë pjesë, ofrohen praktikat ndërkombëtare të bërjes së biznesit sidomos me tregun europian, mbi procedurat dhe dokumentacionin e eksportit, barrierat tregtare, standardet dhe marken CE, Marrëveshjen Tregtare Shqipëri-BE, marketing në nivel ndërkombëtar, aksesi për financim, etj.

Kush mund të aplikojë?
• SME eksportuese
• SME-të që kërkojnë tregje të reja
• Studentët e përfshirë në hulumtime në fushat e tregtisë ndërkombëtare ose kërkimit të tregut
• Studentët që dëshirojnë të punojnë në sektorin privat (siç janë kompanitë eksportuese, agjencitë ndërkombëtare të marketingut ,etj)

Lexo: Studim: “Performanca e SME-ve në Shqipëri”

Me mbylljen e ‘SASME ’19, fituesit të çmimit të parë do t’i sigurohet një paketë trajnimi një mujore në Akademinë Ndërkombëtare të Biznesit (AIBO) në Pekin -Kinë. Të gjitha shpenzimet do të mbulohen nga Republika Popullore e Kinës. Fituesi do të zgjidhet në bazë të një sistemi vlerësimi.
Për më shumë informacion mund të kontaktoni në inbox facebook ose [email protected]

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale