Akademia Verore 2017 e SME-ve, mundësia ideale për sipërmarrësit e rinj - Business Magazine Albania

Akademia Verore 2017 e SME-ve, mundësia ideale për sipërmarrësit e rinj


Instituti Shqiptar i SME-ve, SME Albania në bashkëpunim me Köstinger Consulting, njofton organizimin e edicionit të parë të “Akademia Verore e SME-ve” në datat 10 – 16 Korrik 2017, në Qendrën Rinore Tiranë.

Akademia Verore e SME-ve është një program 6 ditor që i ofron SME-ve, bazën e nevojshme teorike dhe praktike që atyre u nevojitet për t’u përshtatur me ndryshimet e shpejta me të cilat përballet ekonomia jonë, për të qenë sa më konkurrues në treg dhe për të lehtësuar procesin e ndërkombëtarizimit.

Akademia Verore e SME-ve 2017 kërkon të pajisë pjesëmarrësit me njohuri teknike në tre fusha kryesore:
– Standardet – Cilësia, Shëndeti dhe Siguria, Menaxhimi i zinxhirit të furnizimit, Inovacioni në kompani.
Parashikimi i shitjeve – Të drejtat e pronësisë intelektuale, Aksesi në financim, Menaxhimi i burimeve njerëzore.
Inteligjenca e Marketingut – Marrëdhëniet me Klientët, Rrjetëzimi, Menaxhimi i mediave sociale, Lidershipi dhe komunikimi BMC, Kompetencat Ndërkulturore.

Të ftuar të veçantë në Akademinë Verore 2017 do të jenë përfaqësues nga Zyra e Këshilltarit Ekonomik e Tregtar të Ambasadës së Kinës që do të ofrojnë njohuri të dobishme mbi tregun kinez me qëllim promovimin e zhvillimit dhe bashkëpunimit të ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme (SME) mes Shqipërisë, Kinës dhe BE-së. Një nga SME-të pjesëmarrëse do të përzgjidhet për të vizituar Kinën dhe për të krijuar networking me sipërmarrje në Kinë.

Në përfundim të Akademisë Verore, pjesëmarrësit do të pajisen me certifikatën e pjesëmarrjes.

Të gjithë sipërmarrësit që dëshirojnë të bëhen pjesë e këtij programi, mund të kontaktojnë dhe të shprehin interesin e tyre në adresën info@sme.al.

Pjesëmarrja në Akademinë Verore është falas.

Megjithatë inkurajohen të gjithë pjesëmarrësit të paguajnë një tarifë simbolike prej 30 Euro që do t’i dhurohet Fondacionit Down Syndrome Abania.

Burimi: sme.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0