AI ishte kryefjala e 2023. Çfarë ndodh në 2024? - Business Magazine Albania

AI ishte kryefjala e 2023. Çfarë ndodh në 2024?

AI është kryefjala e momentit. Industria e re ka mbajtur investitorët optimistë dhe ka nxitur euforinë në treg gjatë gjithë vitit 2023.

Nga të gjitha kompanitë S&P 500, 152 cituan termin “AI” kur folën për fitimet e tremujorit të tretë, sipas të dhënave të FactSet. Ky është numri i dytë më i lartë i kompanive S&P 500 që citojnë “AI” si faktor fitimi.

Por, a do të vazhdojë entuziazmi në vitin 2024?

Marco Argenti, shefi i informacionit në Goldman Sachs, ka një histori lidhur me parashikimin e asaj që vjen më pas në teknologji. Përpara se t’i bashkohej Goldman Sachs, ai shërbeu si nënkryetar i teknologjisë së Shërbimeve Ueb të Amazon, ku filloi dhe drejtoi disa biznese AWS, duke përfshirë kompjuterin celular, kompjuterin pa server dhe realitetin e shtuar dhe virtual.

Ai ka zhvilluar një intervistë, në të cilën ka shprehur mendimet e tij për zhvillimin e teknologjisë.

Cilat janë disa nga tendencat makro që po shihni për AI vitin e ardhshëm?

Parashikimi im i parë është ajo që e quaj “dalja në pah e inteligjencës artificiale hibride”. “Pendulumi” do të lëvizë dhe do të marrë terren mes të modeleve si ChatGPT dhe Gemini dhe përdorimit të modeleve më të vogla, të rafinuara të inteligjencës artificiale. Këto subjekte do të bashkëpunojnë. Ne kemi zbuluar në Goldman se në të vërtetë mund të përdorni më të mirën nga të dyja në bashkëpunim të ngushtë.

Kështu, modelet themelore të mëdha kanë kapacitete të jashtëzakonshme për arsyetim. Ato mund të orkestrojnë ku të shkojnë dhe të marrin të dhëna. Modelet më të vogla kanë avantazhin e aftësisë për të punuar në një mjedis infrastrukture më të kufizuar, që mund të ndihmojë në privatësinë e të dhënave. Modeli më i madh do të përpunojë hyrjen nga përdoruesi, do ta shpërndajë në detyra, ndërveprojë me modele të specializuara që ndodhen, ose në ambientet fizike ose në një re virtuale private dhe pastaj do të përdorë aftësitë e përmbledhjes për të sjellë një përgjigje. Këtë e quaj “inteligjencë artificiale hibride”.

Cilat janë disa nga kompanitë apo industritë që përfitojnë nga kjo lëvizje drejt modeleve më të rafinuara të inteligjencës artificiale?

Në shërbimet financiare, ka raste përdorimi shumë të specializuara dhe komplekse, për shembull, në mënyrën se si ju interpretoni dokumente ligjore që janë pas kontratave derivate. Ju vërtet duhet të kuptoni gjuhën e financës ligjore. Mund të rafinoni një model të inteligjencës artificiale për të interpretuar këto kontrata derivate dhe t’i përktheni ato në një format të lexueshëm nga makina për një model të përgjithshëm të inteligjencës artificiale për të përdorur.

Mund të krijojmë modele të veçanta të inteligjencës artificiale që llogarisin ndarjen e aseteve. Kështu që, nëse një klient bën një pyetje komplekse si: “a mund të më thuash për të gjitha kompanitë që kanë raportuar rritje më shumë se 10% në një sektor të caktuar për shkak të një tendence të caktuar?”, modeli më i madh i inteligjencës artificiale mund ta interpretojë këtë pyetje, ta ndajë në udhëzime që pastaj shkojnë te modele të specializuara. Ato marrin atë informacion, e bashkojnë dhe pastaj e dërgojnë përsëri si një pasqyrë. Është sikur të kishit menaxherë dhe specialistë që punojnë së bashku në bashkëpunim të ngushtë.

Shumë korporata të mëdha dhe institucione financiare kanë ndaluar përdorimin e inteligjencës artificiale. A mund të sjellë ky specializim ndryshimin e këtij qëndrimi?

Kjo çon te parashikimi im i dytë, që është kalimi nga potenciali i inteligjencës artificiale tek zbatimi i saj në një mënyrë të sigurt. Nga premtime në rezultate. Mendoj se viti 2024 do sjellë shumë nga këto koncepte provë në jetë dhe do ofrojë një kthim të investimeve që do të bëjë vërtet ndikim në organizata. Do rrisë produktivitetin e zhvilluesve dhe operacioneve, ose do ofrojë një nivel më të mirë të mbështetjes së klientit. Do lehtësojë operacionet. Do të ketë gjithashtu një fokus shumë të fortë në siguri dhe qeverisje, të cilat janë më pak shqetësuese kur po testohet teknologjia. Ka pasur shumë diskutime rreth mënyrave të rregullimit të inteligjencës artificiale. Askush nuk e kupton plotësisht potencialin e inteligjencës artificiale, ne po parashikojmë kryesisht çfarë mund të jetë dhe askush nuk ka dëshmi të plotë për atë se ku mund të shkojë. Për mendimin tim, një pjesë e kësaj pasigurie u bë frikë, në kuptimin e kërcënimit të inteligjencës artificiale për njerëzimin. Në vitin 2024 dhe më tej, do të ketë një ekuilibër mendimor për rregullimin që i jep prioritet sigurisë, por gjithashtu mundëson aftësinë për inovacion.

AI ishte një fjalë modë këtë vit. A mendoni se investitorët do të bëhen më të kujdesshëm në vitin 2024 në lidhje me investimin në këtë industri?

Parashikimi im përfundimtar është se do të ketë një ndryshim në alokimin e fondeve të kapitalit në lidhje me inteligjencën artificiale. Në fillim, ne vendosëm etiketën e AI-së në shumë gjëra. Do të ketë një ndryshim në financim, 0njerëzit që investojnë në krijimin e modeleve themelore të reja, të cilat janë shumë intensive në kapital, në shtresën e aplikacionit. Ne po shohim vetëm fillimin e investimeve në biznes-biznes dhe aplikacionet vertikale të lidhura me ato modele themelore. Është një botë e re dhe mendoj se ka një treg dhe një mundësi të jashtëzakonshme aty.

 

 

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0