Aeroportet në dilemë midis testimit ose vaksinimit, intensifikohet debati për udhëtimet - Business Magazine Albania

Aeroportet në dilemë midis testimit ose vaksinimit, intensifikohet debati për udhëtimet

Këshilli Ndërkombëtar i Aeroporteve në gjithë botën u bashkua me shumicën e linjave ajrore në thirrjen për një zgjedhje midis testimit ose vaksinimit, nga frika se një rregull i tillë para fluturimit do të ishte po aq përçarës sa karantinat. Qantas Airways nxiti debatin javën e kaluar kur tha se  vaksinimi ndaj COVID-19 do të ishte i nevojshëm për pasagjerët në fluturimet e saj ndërkombëtare. Por linjat e tjera ajrore, dhe tani aeroportet globale, janë të shqetësuar për faktin se pritja e vaksinave do të ndalojë njerëzit të udhëtojnë derisa ato të përhapen gjerësisht, duke dëmtuar kështu biznesin në rajone, të tilla si Europa.

“Ashtu siç karantina ndaloi ndjeshëm industrinë, një kërkesë universale për vaksinat mund të bënte të njëjtën gjë,” tha për Reuters Drejtori i Përgjithshëm i Këshillit Ndërkombëtar të Aeroporteve Luis Felipe de Oliveira.

LEXO: Pandemia, Kina propozon një mekanizëm global për të lehtësuar udhëtimet

“Ndërsa ne mirëpresim zhvillimin e shpejtë të vaksinave, do të ketë një periudhë të konsiderueshme përpara se ato të jenë vënë gjerësisht në dispozicion,” shtoi ai.

“Industria nuk mund të presë derisa vaksinimi të bëhet i disponueshëm në të gjithë botën. Gjatë periudhës së tranzicionit, testet dhe vaksinat së bashku do të luajnë një rol kryesor në rimëkëmbjen e industrisë”

Australia është nga ato vendet e para që ka përcaktuar që njerëzit që vijnë nga jashtë do të duhet të vaksinohen ose të izolohen në një numër të kufizuar të hoteleve.

REUTERS

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0