Aeroportet në dilemë midis testimit ose vaksinimit, intensifikohet debati për udhëtimet

Këshilli Ndërkombëtar i Aeroporteve në gjithë botën u bashkua me shumicën e linjave ajrore në thirrjen për një zgjedhje midis testimit ose vaksinimit, nga frika se një rregull i tillë para fluturimit do të ishte po aq përçarës sa karantinat. Qantas Airways nxiti debatin javën e kaluar kur tha se  vaksinimi ndaj COVID-19 do të ishte i nevojshëm për pasagjerët në fluturimet e saj ndërkombëtare. Por linjat e tjera ajrore, dhe tani aeroportet globale, janë të shqetësuar për faktin se pritja e vaksinave do të ndalojë njerëzit të udhëtojnë derisa ato të përhapen gjerësisht, duke dëmtuar kështu biznesin në rajone, të tilla si Europa.

“Ashtu siç karantina ndaloi ndjeshëm industrinë, një kërkesë universale për vaksinat mund të bënte të njëjtën gjë,” tha për Reuters Drejtori i Përgjithshëm i Këshillit Ndërkombëtar të Aeroporteve Luis Felipe de Oliveira.

LEXO: Pandemia, Kina propozon një mekanizëm global për të lehtësuar udhëtimet

“Ndërsa ne mirëpresim zhvillimin e shpejtë të vaksinave, do të ketë një periudhë të konsiderueshme përpara se ato të jenë vënë gjerësisht në dispozicion,” shtoi ai.

“Industria nuk mund të presë derisa vaksinimi të bëhet i disponueshëm në të gjithë botën. Gjatë periudhës së tranzicionit, testet dhe vaksinat së bashku do të luajnë një rol kryesor në rimëkëmbjen e industrisë”

Australia është nga ato vendet e para që ka përcaktuar që njerëzit që vijnë nga jashtë do të duhet të vaksinohen ose të izolohen në një numër të kufizuar të hoteleve.

REUTERS

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale