A mundet një Tesla Model 3 të mundë një Nissan GT-R në një garë? - Business Magazine Albania

A mundet një Tesla Model 3 të mundë një Nissan GT-R në një garë?

Nissan GT-R

Në fund të viteve 2000, shumë kohë përpara se makinat elektrike të ishin kryefjala e ditës, një supermakinë unike nga Japonia ishte standardi i artë për përshpejtimin. Kur debutoi në vitin 2008, R35 Nissan GT-R tronditi botën e supermakinave me motorin e tij të avancuar dhe aftësinë për të mposhtur pothuajse çdo supermakinë në një garë. Më shumë se një dekadë më vonë, Nissan GT-R është ende një makinë mbresëlënëse, megjithatë, ajo ka konkurrencë të re nga automjetet elektrike që po bëhen shpejt një favorit për garuesit.

R35 Nissan GT-R ka ekzistuar për të njëjtën kohë si Apple iPhone, i cili gjithashtu u zbulua në 2007. Që atëherë, Apple iPhone ka ndryshuar me shpejtësi si në dizajn ashtu edhe në aftësi, ndërkohë që nuk mund të thuhet e njëjta gjë për R35 Nissan GT-R. Sigurisht, makina aktuale është shumë më e aftë se origjinalja, por ndryshimet në R35 kanë qenë një evolucion i kujdesshëm si në inxhinieri ashtu edhe në stil. Kjo do të thotë që GT-R ka mbetur i njëjtë duke i lënë kohë pjesës tjetër të botës për të kapur ritmin.

Lexoni: Pronari i Tesla hedh në erë Model S në vend që të paguajë faturën e riparimit prej 22,600 dollarësh

Kur R35 Nissan GT-R ishte i ri, ishte një mrekulli inxhinierike që ndërthurte më të mirat në djegien e brendshme me teknologjinë më të avancuar për ta bërë jashtëzakonisht të lehtë për t’u drejtuar. Motori 3.8-litërsh VR38DETT V6 me turbo të dyfishtë prodhoi një fuqi mahnitëse 480 kuajfuqi (357 Kilovat) dhe 430 lb-ft (583 Newton Metra) çift rrotullues. Ky motor V6 i avancuar, i ndërtuar me dorë, përmbante turbombushës paralelë IHI dhe vrima të cilindrave të spërkatur me plazma për performancë të besueshme dhe akordim të pakrahasueshëm.

Me kalimin e kohës, R35 Nissan GT-R u përmirësua në mënyrë të qëndrueshme nga Nissan duke fituar më shumë fuqi dhe performancë pothuajse çdo vit. Sot mund të blini një R35 Nissan GT-R krejt të ri që tani prodhon 565 kuaj fuqi (421 Kilovat) dhe 467 lb-ft (633 Njuton Metra) çift rrotullues. A mundet Nissan GT-R i vjetër të vazhdojë me konkurrencën e re nga Tesla?

Në videon më poshtë do të mund ta zbuloni.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0