Pronari i Tesla hedh në erë Model S në vend që të paguajë faturën e riparimit prej 22,600 dollarësh - Business Magazine Albania

Pronari i Tesla hedh në erë Model S në vend që të paguajë faturën e riparimit prej 22,600 dollarësh

Model S

Kur përballeni me një faturë riparimi që kushton gjysmën e asaj që keni paguar për makinën tuaj, a i shmangni riparimet e shtrenjta, e çoni atë në plehra apo e shisni për pjesë këmbimi? Pronari finlandez i Tesla, Tuomas Katainen, vendosi të bënte diçka pak më ekstreme, por ndoshta shumë më të kënaqshme, kur u përball me një situatë të tillë: ai pa makinën e tij duke u djegur, siç theksohet në një raport nga Gizmodo.

Katainen ia dorëzoi Tesla Model S të tij 2013 Pommijätkät, një grupi që lidhi 30 kg dinamit në makinë dhe e parkoi atë në një gurore të vjetër.

Mendoj se kushdo do të ishte goxha i irrituar në atë moment, duke pasur parasysh se çmimi bazë për një Tesla Model S të ri 2013 filloi nga 57,400 dollarë, më vonë u rrit në 59,900 dollarë kur makina doli për herë të parë. Edhe një model standard i përdorur aktualisht kushton rreth 30,000 dollarë në çmimin më të ulët. Kjo është ndoshta arsyeja pse Katainen mori Teslën nga dyqani dhe i tha mekanikut se ai do të “shpërthejë të gjithë makinën”.

Lexoni: Hiqni kuriozitetin! Ja sa paguhen punonjësit e Tesla

Për kontekstin, këto makina vijnë me një bateri tetëvjeçare (ose deri në 150,000 milje) garanci për njësinë e makinës, por garancitë për modelet më të vjetra kanë filluar të skadojnë, duke zbuluar koston e mundshme pas një zëvendësimi të plotë të baterisë. Në shtator, Electrek raportoi për një pronar Tesla që kishte nevojë për një zëvendësim të baterisë në një Model S që nuk ishte më nën garanci.

Sido që të jetë, grupi pas Pommijätkät lidhi 30 kg dinamit në makinë dhe e parkoi atë në një gurore të vjetër në Jaala, Finlandë. Një testim manekin, i pajisur me një përkrenare, xhaketë të trashë dimri dhe një foto të fytyrës së Musk, u hodh me helikopter dhe më pas u fut në sediljen e shoferit.

Katainen shkakton shpërthimin nga brenda një bunkeri aty pranë dhe Tesla shpërthen në një top zjarri, me atë që duket si mijëra copa të shpërndara në të gjithë peizazhin me dëborë. Grupi merr çdo gjë që ka mbetur nga makina, e cila është vetëm një grumbull mbetjesh. Kur u pyet nëse ai është argëtuar ndonjëherë kaq shumë pas timonit të një Tesla, Katainen përgjigjet: “Jo, kurrë nuk jam kënaqur kaq shumë me Teslën!”

/theverge

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0