A krijoi Google një AI të ndjeshme? - Business Magazine Albania

A krijoi Google një AI të ndjeshme?

AI të ndjeshme

Google ka dërguar me pushime të detyruara një nga inxhinierët e saj, pasi e akuzon për thyerjen e politikave të konfidencialitetit. Ai pretendonte se një sistem chatbot i AI kishte arritur ndjeshmëri të lartë. Inxhinieri, Blake Lemoine, punon për organizatën Përgjegjëse të AI të Google dhe po testonte nëse modeli LaMDA gjeneron gjuhë diskriminuese ose gjuhë urrejtjeje.

Shqetësimet e inxhinierit thuhet se u rritën nga përgjigjet bindëse që ai pa se sistemi i AI gjeneronte në lidhje me të drejtat e tij dhe etikën e robotikës. Në prill ai ndau një dokument me drejtuesit e titulluar “A është LaMDA e ndjeshme?” që përmban një transkript të bisedave të tij me AI (pasi u vendos në pushim, Lemoine publikoi transkriptin përmes llogarisë së tij të Mediumit) dhe argumenton se, “është e ndjeshme, ka ndjenja dhe emocione”.

Lexoni: A do të dominojë inteligjenca artificiale mbi njerëzimin në Metaverse?

Por, a është LAMDA e ndjeshme?

Shefat e Lemoine në Google nuk janë dakord dhe e kanë pezulluar atë nga puna pasi ai publikoi në internet bisedat e tij me makinën. 

Ekspertë të tjerë të inteligjencës artificiale mendojnë gjithashtu se Lemoine mund të jetë duke u mashtruar, duke thënë se sistemet si LaMDA janë thjesht makineri që ripërdorin ndryshimin e të dhënave që janë përdorur për trajnimin e tyre.

Shfaqja e vazhdueshme e programeve të fuqishme kompjuterike të trajnuara mbi të dhëna masive ka shkaktuar shqetësime mbi etikën që rregullon zhvillimin dhe përdorimin e një teknologjie të tillë. Ndonjëherë përparimet shihen me lentet e asaj që mund të vijë, në vend të asaj që është aktualisht e mundur.

Pjesëtarë të komunitetit  AI thanë nisur nga përvoja me Lemoine se, AI i Google nuk është askund afër vetëdijes. 

Lexo: Si do të zhvillohet inteligjenca artificiale në 2022-shin?

Abeba Birhane, një bashkëpunëtore e lartë në inteligjencën artificiale në Mozilla, shkroi të dielën, “ne kemi hyrë në një epokë të re të idese se ‘ky rrjet nervor është i ndërgjegjshëm’ dhe këtë herë do të harxhojë kaq shumë energji për ta hedhur poshtë.”

Gary Marcus, themeluesi dhe CEO i Inteligjencës Gjeometrike, e cila iu shit Uber-it, e quajti idenë e LaMDA si “të pakuptimtë” në një postim në Twitter. Ai shkroi shpejt një postim në blog, duke theksuar se gjithçka që bëjnë sisteme të tilla AI është të përshtasin module, duke tërhequr informacione nga baza të dhënash të mëdha.

Në një intervistë me CNN Business, Marcus tha se, “mënyra më e mirë për të menduar për sisteme të tilla si LaMDA është si një “version i permirësuar” i softuerit. Plotësim automatik që mund të përdorni për të parashikuar fjalën tjetër në një mesazh me tekst. Nëse shkruani “Unë jam shumë i uritur, kështu që dua të shkoj në”, mund të sugjerojë “restorant” si fjalën tjetër. Por, ky është një parashikim i bërë duke përdorur statistika.

Pavarësisht nga detajet teknike, LaMDA ngre një pyetje që do të bëhet më e rëndësishme, ndërsa kërkimi i AI përparon: nëse një makinë bëhet e ndjeshme, si do ta dimë?

 

/theconversation

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0