A i keni menduar pensionet private?! Ja si funksionon skema e tyre. Intervistë me Elvis Ponari - Business Magazine Albania

A i keni menduar pensionet private?! Ja si funksionon skema e tyre. Intervistë me Elvis Ponari

pensionet private

Pensioni privat po merr vëmendje, si një zgjidhje alternative për moshën e tretë, nisur nga fakti që skema e pensioneve publike siguron pak të ardhura. Studime të shumta po ngrenë alarmin se skema e pensioneve shtetërore po has probleme. Kontrolli i Lartë i Shtetit shprehet se janë vetëm 1.4 kontribues për 1 pensionist, ndërsa Buxheti i Shtetit çdo vit detyrohet të paguajë më shumë lekë në fondin e Institutit të Sigurimeve Shoqërore. Edhe pse Buxheti harxhon para çdo vit e më shumë, pensioni mesatar në Shqipëri vlerësohet të jetë rreth 9 500 lekë, një shumë e vogël krahasuar edhe me minimumin jetik të përcaktuar në 17 500 lekë nga një studim i Avokatit të Popullit. Në këto kushte, sytë nga forma të tjera financiare janë alternativë, si fondet e pensioneve private.

Në këtë rast, çdo individ mund të zgjedhë personalisht shumën që dëshiron të kontribuojë dhe më pas të përfitojë një rrogë të konsiderueshme në moshën e daljes në pension. Fondet e pensionit janë instrumenta financiarë, që ofrojnë siguri përmes risigurimit. Sipas statistikave, këto fonde kanë kthime, më të larta se skema publike, të cilat variojnë nga 5.3% në 2013-ën në 3.67% në 2021. 

Për të sjellë një shembull konkret. 

Nëse ju investoni 10 mijë lekë në muaj për 30 vite, të cilat shtohen me interes mesatar 5% çdo vit, atëherë rroga juaj pas moshës 65 vjeç do të jetë 55 mijë lekë. Ndërkohë tarifa e administrimi është vetëm 9.2 lekë për fondet tuaja, që është deri diku e papërfillshme. 

Për të shpjeguar më mirë detajet e këtij instrumenti financiar, zhvilluam një intervistë me z. Elvis Ponari, i cili është Administrator i Përgjithshëm i Shoqërisë Administruese të Fondeve të Pensionit dhe Sipërmarrjeve të Investimeve Kolektive “SIGAL Life UNIQA Group Austria”. 

Artikulli u publikua më parë në faqen 30 të numrit 31 të revistës Business Magazine Albania. Business Magazine Albania është revista e parë digjitale me përmbajtje origjinale në shqip të orientuar nga fusha e biznesit. Ju mund Abonoheni dhe të Shfletoni Këtu nr. 31 të saj.

Për të lexuar artikullin e plotë abonohu në një nga paketat tona.
Kliko këtu për t'u abonuar.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0