A është kjo sedilja e duhur për udhëtarët e biznesit në të ardhmen?


Në një fluturim të gjatë, pasagjerët kalojnë kohën duke punuar, duke ngrënë, duke fjetur, dhe të gjitha këto i bëjnë në të njëjtin vend.  E njëjta gjë ndodh dhe me sipërmarrësit, të cilët detyrohen që shumë shpesh të kryejnë udhëtime të gjata për biznes.

Për këtë do të vijë në ndihmë sedilja e re e Airbus “Settee Corner”, e cila ofron tapiceri në stilin e shtratit dhe do të ndërthurë së bashku të gjitha tiparet që nevojiten për një udhëtim të rehatshëm për ata që udhëtojnë për biznes. Pamja re e avionit u shfaq për herë të parë në Expo 2019 në Hamburg të Gjermanisë, duke tërhequr vëmendjen e udhëtarëve të linjave të ndryshme ajrore. Kjo risi do të jetë komode, pasi udhëtarët do të shtrihen ashtu siç shtrihen në shtëpitë e tyre. Ata madje mund të bashkohen me një partner udhëtues për një aperitiv dhe për të shijuar argëtimin gjatë fluturimit. Në momentin kur është koha për të fjetur, mjafton që pasagjerët të shtrihen. Nuk ka nevojë për mekanizma dhe veprime të tjera.

Lexo:  Feedback-u ndaj klientit në vend të “Hot Air”: një intervistë me Business Angel-in, Martin Giese

Transformimi i traditës

Koncepti “Settee Corner” është dizajnuar nga Airbus në bashkëpunim me prodhuesin e sediljes Geven. Ekipi e bazoi konceptin në një konfigurim tre vendësh të klasit ekonomik, duke transformuar këtë opsion të njohur në një koncept të lehtë dhe luksoz të pjesës biznes.

Airbus tani po promovon gamën e 321, që do të flutorojë 7-8 orë. Martinez Martin shprehet se sedilja është 30-50% më e lehtë se sedilja aktuale e klasit të biznesit.

CNN

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale