A do te hapet Aeroporti i Kukesit? - Business Magazine Albania

A do te hapet Aeroporti i Kukesit?


Nje udhezim i perbashket mes Ministrise se Financave dhe asaj te Transporteve ka kaluar nen menaxhimin e Aviacionit Civil Aeroportin e Kukesit.

Ky eshte hapi i pare ne perpjekjet e qeverise per te vendosur ne pune aeroportin e ndertuar prej vitesh, por i mbetur i bllokuar per shkak te nje kontrate mes kompanise gjermane qe menaxhon aeroportin Rinasit dhe shtetit shqiptar.

Kontrata i garanton ekskluzivitet kompanise gjermane ne menaxhimin e aeroportit nderkombetar. Megjithate duket se pas kesaj, hapi i radhes i qeverise do te jete nisja e bisedimeve me palen gjermane per te gjetur nje zgjidhje konsensuale.

Burime nga qeveria thone se propozimi i pales shqiptare do te jete qe kompania gjermane qe menaxhon Rinasin te menaxhoje edhe Aeroportin e Kukesit.

Punimet per ndertimin e Aeroportit te Kukesit nisen ne vitin 2002. Ato perfunduan pak vite me vone. Aeroporti i ndodhur vetem 3 kilometra larg qytetit te Kukesit eshte i pajisur me te gjithe infrastrukturen e nevojshme te kontrollit ajror.

Hapja e ketij aeroporti eshte kerkuar me ngulm jo vetem nga pala shqiptare, por edhe nga autoritetet kosovare, pasi do te ndikonte drejtperdrejte ne zhvillimin e gjithe zones. 

Top Channel 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0