9 kompani akuzohen per mashtrim te TVSH-se - Business Magazine Albania

9 kompani akuzohen per mashtrim te TVSH-se


Prokuroria e Tiranes ka perfunduar hetimet dhe ka derguar per gjykim çeshtjen e 9 kompanive tregtare, qe kishin realizuar nje skeme mashtrimi me TVSH-ne.

Jane 14 administratore, qe jane vene nen akuze, dhe do te perballen me procesin gjyqesor. Sipas Prokurorise, demi qe i kishin shkaktuar shtetit keto kompani shkon ne 26 milione euro.

Skandali ishte zbuluar dhe denoncuar nga Drejtoria e Tatimeve. Kompanite e vena nen akuze realizon operacione fiktive tregtie dhe perfitonin rimbursime te Tatimit mbi Vleren e Shtuar nga shteti.

Sipas hetimit, subjektet jane te regjistruara si ne QKR, ashtu edhe ne Tatime ne menyre fiktive, vetem per te terhequr blloqet me fatura TVSH-je ne Drejtorite Rajonale te Tatimeve dhe perdorimin e ketyre blloqeve, duke leshuar fatura shitjeje me TVSH fiktive, per shitje skrapi.

Keto kompani benin vetem leshim te fatures tatimore te shitjes, per efekt te kreditimit te TVSH-se, pa derguar ne fakt mallin. Kater prej administratoreve jane ne gjendje “arresti ne burg”, tete te tjere jane ne “arrest shtepie” ose “detyrim paraqitjeje”, pasi gjykata ndryshoi masen e sigurise, ndersa dy jane “hetuar ne mungese”. / Top Channel

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0