9 këshilla për një udhëtim më të sigurt e të këndshëm - Business Magazine Albania

9 këshilla për një udhëtim më të sigurt e të këndshëm


Fundi i vitit, ditët e festive dhe ditët tuaja të pushimit mund të rrisin shanset e udhëtimit jashtë qytetit, ose jashtë vendit. Mes festës së Krishtlindjes dhe Vitit të Ri, ju sjellim disa këshilla që mund t’jua përmirësojnë përvojën tuaj të rrugëtimit, nëse vendosni t’i aplikoni.

Vendosni tani shpejt 
Nëse nuk keni planifikuar ende, nuk ka kohë. Disa ditë ju duhen për t’u përgatitur, por të njoftuar të afërmit apo miqtë që ju presin, e mbi të gjitha për të prenotuar nëse do të akomodoheni në hotel. Është emocionuese të hipësh në makinë dhe të vozitësh. Pushimet tuaja shikohen më mirë kur e keni idenë se ku po shkoni dhe çfarë ju pret. Por përfitoni të eksploroni në ndalesa dhe në destinacionin tuaj për të vizituar qytete të vjetra. Asnjëherë nuk e dini se çfarë mund të zbuloni. Fleksibiliteti është arsyeja kryesore për të bërë një udhëtim rrugor.

Argëtohuni në makinë
Për një udhëtim të këndshëm, shkarkoni muzikë. Muzika ju ndihmon të përfshiheni në ritëm edhe pse të ulur në sediljen tuaj. Me pak fjalë, festën mund ta nisni në që në makinë, me këngë të bukura.

Përzgjidheni vendin para se të ndaloni
Udhëtimi më i mirë rrugor është ai që përfundon i sigurt. Ndaj sigurohuni të jeni të mirë informuar për ndalesën që do të bëni, dhe mbi të gjitha për destinacionin përfunditar të udhëtimit.

Udhëtoni me mjete sa më të sigurta
Kujdesuni që mjeti të jetë kontrolluar dhe ju të shijoni udhëtimin në kushte komode. Ndaj kaloni tek mekaniku para se të niseni, për një kontroll të përgjithshëm. Tregojini mekanikut që do të udhëtoni me makinë një javë dhe shihni cilat janë sugjerimet e tij për sigurinë dhe mirëmbajtjen.

Lexo: 10 këshilla se si të bëni më të lehtë udhëtimin tuaj të biznesit

Qëndroni të përgatitur
E vetmja gjë që ju duhet në një udhëtim me makinë është një hartë. Në rast emergjence në rrugë, furnizimet dhe pajisjet do të jenë gjithashtu të nevojshme. Paketat e ndihmës së parë, pajisjet GPS të duhet t’i keni gjithmonë me vete.

Ndërroni shoferët
Qëndroni vigjilent duke ndërruar shoferët çdo disa orë, në mënyrë që të mbuloni më shumë terren dhe të bëni më pak gabime. Në rastet kur kjo është e pamundur, pra askush tjetër nuk nget makinën, sugjerohet të bëni më shumë pushime.

Mos bini pre e mashtrimeve
Në udhëtimin tuaj ju mund të hasni njerëz jo të besueshëm.  Gjithmonë bëni kujdes, jo çdo person që do të takoni do të jetë i besueshëm. Së pari, mos merrni shumë para me vete. Ideja që ju mund të keni para me vete, rrit rrezikun gjatë një rrugëtimi.

Merrni masat për shpenzimet e nevojshme
Ju mund të përfundoni duke shpenzuar dy herë më shumë se sa keni planifikuar. Ndaj, keni nevojë për të kursyer një shumë të konsiderueshme parash. Të kesh një buxhet shtesë më shumë nga se keni parashikuar, ndoshta është më e mira që duhet të bëni.

Shmangni veshjet e shumta
Asnjëherë nuk duhet të paketoni shumë rroba sepse mund të blini gjëra të reja gjatë udhëtimit. Merrni vetëm pak nga rrobat tuaja të preferuara. Keni shkuar për të eksploruar jo për të treguar garderobën. sigurohuni të merrni me vete veshje të ngrohta. Ndërkohë, shmangni blerjen e gjërave që nuk keni nevojë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0