81 vjeçarja që ka krijuar një aplikacion për iPhone


Nëse talleni me më të moshuarit për mënyrën sesi ata e përdorin teknologjinë, kjo 81 vjeçare nga Japonia do t’i mbylli gojën të gjithëve.

Masako Wakamiya është lajmi i ditës. Ajo ka krijuar një aplikacion i cili i tregon njerëzve mënyrën e duhur për të rreshtuar kukullat tradicionale në Hinamatsuri, ose Ditën e Vajzave, në Japoni.

81-vjecarja-qe-ka-krijuar-nje-aplikacion-per-iphone-businessmag

Wakamiya është një ish-bankiere e cila ka shërbyer për 43 vite në bankën kryesore në Japoni. Ajo mësoi ta përdorte kompjuterin në moshën 60 vjeçare.

Në aplikacionin e quajtur Hinadan, lojëtari duhet të pozicionojë 12 kukulla në vendin e duhur në një ekspozitë me 4 rreshta.

Zonja e palodhur gjithashtu drejton një azil të quajtur Mellow Club për të moshuarit aktiv.

Për të shkarkuar aplikacionin e saj në Apple Store klikoni këtu.

81-vjecarja-qe-ka-krijuar-nje-aplikacion-per-iphone-businessmag

/Mashable

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale